Top
 

Атина за 8-ми Декември

Атина за 8-ми Декември

159евра 135евра по лице

Атина е град којшто ги има поминато сите фази на општествено уредување. Од робовладетелство, преку капитализам, социјализам, комунизам, феудализам до демократија.Атина сама по себе е една од најпосетуваните дестинации. Годишно ја посетуваат 17 милиони, па со самото тоа ни е јасно зашто Грција никогаш не банкротира.Атина е всушност водечкиот град на Грција. Денес во Атина владее свет со ултрамодерна, урбанистичка и архитектонска смела линија во полн сјај со класична и неповторлива убавина.
Атина е приказна која трае !

  • Тргнување
    07.12.2023
  • Враќање
    10.12.2023
1
ПРВ ДЕН (07.12.2023) ЧЕТВРТОК
Патување преку граничниот премин Богородица-Евзони и ноќно возење низ Грција со попатни паузи за одмор.
2
ВТОР ДЕН (08.12.2023) ПЕТОК
Пристигнување во Атина во утринските часови. Заминување на панорамско разгледување на градот со локален водич (Плоштадот Омонија, Плоштадот Сантагма, каде се наоѓа парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека). Слободно време низ центарот на прекрасната Атина или посета на Акропол. Заминување кон Глифада. Сместување во хотел. Слободно попладне. Вечерта слободно време за одмор или прошетка по преубавата Глифада.
3
ТРЕТ ДЕН (09.12.2023) САБОТА
Атина-Корнит-Пелопонез Појадок. Целодневна екскурзија на Арголида Коринтскиот канал (кој ги поврзува егејското и јонското море), Епидаурус (најакустичниот антички амфитеатар), градчето Нафплион (некогашната престолнина на Грција) и Микена (древниот град на митскиот крал Агамемнон). Планиран одмор со можност за ручек во локалната таверна. Враќање во Глифада. Слободно време за одмор, вечерта препорачуваме ноќна прошетка во Атина или шопинг во Глифада. Ноќевање.
4
ЧЕТВРТИ ДЕН (10.12.2023) НЕДЕЛА
Појадок. Факултативна екскурзија Аполоновиот брег, летувалиштата Глифада, Вула, Вулиагмени и рт’от Сунион, кој е и најужниот дел од европското копно. Поглед кон остатоците на некогашниот антички храм, подигнат на самиот рт’ во слава на богот Посејдон. Слободно време и заминување кон Македонија. Возење со гранични формалности и попатни паузи, присигнување во доцните ноќни часови.
5
Факултативни излети

Сунион и Аполоновиот брег Цена за пакет: 15е

Кејп Суниоп е неверојатна локација во секое време од денот, но таму би се почуствувале неверојатно доколку имате можност да го гледате неверојатното зајдисонце. Под вас се протега Егејското Море а покрај вас се наоѓаат и величествените урнатини на храмот Посејдон. Лесно е да се разбере зошто античките Грци изградиле храм на богот на морето овде.

Арголида-Пелопонез Цена за пакет: 45e

Пелопонез е голем полуостров и регион во јужна Грција, го формира делот на државата јужно од Коринтскиот Залив. Делови од него припаѓаат на три периферии поголемиот дел од полуостровот припаѓа на периферијата Пелопонез, а мал дел на Западна Грција и Атика. Полуостровот има површина од 21.549 км2 и е најјужниот дел од грчкото копно. Со прокопувањето наКоринтскиот Канал во 1893 година  Пелопонез бил издвоен од копното, и може да се смета за остров.

TOUR LOCATION

НАПИШИ КОМЕНТАР

Accomodation
Destination
Meals
Overall
Transport
Value For Money

-Превоз со високо туристички автобус -2 ноќевања со појадок во хотел со 3* во Глифада -Организиран разглед на градот со локален водич -Организација и водство на патувањето
-Екскурзија на Арголида-Пелопонез – 45е -Факултативен излет Сунион и Аполоновиот брег – 15е -Туристичка такса 1,5е по соба од ден, наплата на рецепција во хотел -Влезници за посета на локалитетите со водич: Акропол 20е, Микена 12е, Епидариус 12е, Посејдонов храм 10е -Патничко осигурување
error: Content is protected !!