Top
 

Будимпешта

Будимпешта

190евра 175евра по лице

Будимпешта – Kралица на Дунав, преполна со култура која освојува и заведува, преполна со романтични мостови и широки булевари, улички со калдрма, живописни куќи… Со спојувањето на трите града- Будим, Обуда и Пешта во 1873 год. настанала единствената Будимпешта, денес град со околу 2 милиони жители, административен, културен, научен, трговски и сообраќаен центар на Унгарија. Будимскиот дворец, авенијата Андраши со плоштадот на хероите и Милениумската подземна железница се прогласени за светско културно наследство под заштита на УНЕСКО. Ако сте љубители на уметноста, архитектурата и историјата Будимпешта е вистинскиот избор за Вас.

Градот со душа си има своја пишана историја и еклектичен склоп на раскошна архитектура која се движи од барокот, до нео класичноста и високата уметност, a благодарение на тој раскош голем дел од центарот е прогласен како светско културно наследство.

Дочекајте ја Новата 2024 година во Будимпешта- Бисерот на Дунав кој нуди широк спектар на магични туристички атракции.

 • Тргнување
  29.12.2023
 • Враќање
  02.01.2024
1
29.12.2023 Петок
Ноќно возење преку Србија со попатни одмори.
2
30.12.2023 Сабота
Пристигнување во Будимпешта во утринските часови и панорамско разгледување на Будимпешта со локален водич и тоа: Будим: Цитаделата, Тврдината на Кралските Палати, Црквата на Кралот Матејаш, Рибарската Тврдина и др, Пешта: Споменикот и плоштадот на хероите; Градскиот Парк, улиците Андраши и Ракочи; Црквата св. Стефан, мостовите на Дунав како и прошетка низ центарот на градот по улицата Ваци… Посета на трговски шопинг  центар  “Арена Плаза” – како најголем Сместување во хотел и краток одмор.Факултативна вечера во национален ресторан Чарда  со програма и музика. Ноќевање.
3
31.12.2023 Недела
Појадок. По појадокот целодневен факултативен излет до ВиенаРазгледување на градот со водич: плоштадот Рингштрасе, палатата Хофбург, Парламентот, дворците Белведере и Шенбрун, Виенската опера, катедралата св. Стефан, шарената куќа Хундервасер…Слободно време низ центарот на Виена. Враќање во Будимпешта. Вечерта Дочек на новата 2024 год на плоштад во центарот на Будимпешта. Ноќевање.
4
01.01.2024 Недела
Појадок. Факултативно крстарење со брод со чаша шампањско-по Дунав, како и прошетка низ центарот на градот по улицата Ваци. Поаѓање за Македонија преку Белград, ноќно возење со попатни паузи.
5
02.01.2024 Понеделник
Пристигнување во Македонија во раните утрински часови.

TOUR LOCATION

НАПИШИ КОМЕНТАР

Accomodation
Destination
Meals
Overall
Transport
Value For Money

 • автобуски превоз на дадената релација
 • сместување во хотел со 3*** на база 2 ноќевања со појадок во Будимпешта
 • разгледување на Будимпешта со локален водич
 • лиценциран придружник на групата
 • здравствено патничко осигурување (задолжително) – 200 ден
 • целодневен излет до Виена и разгледување со водич – 30 еур
 • вечера во национален ресторан Чарда  со програма и музика-35 еур
 • крстарење со брод по Дунав – 20 еур
 • влезници за културно историските споменици
error: Content is protected !!