Top
 

БУДИМПЕШТА (03.12-06.12.2023)

БУДИМПЕШТА (03.12-06.12.2023)

319евра 309евра по лице

Во Будимпешта има неколку божиќни пазари, а главните се концентрирани во центарот на градот во Пешта. Божиќниот пазар во Будимпешта е задолжителен за Бадник, со долгогодишна традиција, создава магична атмосфера со нагласување на прекрасната архитектура во унгарската престолнина.

 • Тргнување
  03.12.2023
 • Враќање
  06.12.2023
1
1 ден (03.12.2023 - недела) | Скопје - Будимпешта
Состанок со групата на меѓународниот аеродром во Скопјe во 18:50 часот. Полетување за Будимпешта во 20:50 часот. Слетување во Будимпешта во 22:15 часот. Орагнизиран трасфер до хотелот .Сместување во хотел. Ноќевање.
2
2 ден (04.12.2023 - понеделник) | Будимпешта – (разглед,крстарење)
Појадок. После појадокот следи разглед на Будимпешта (пешки и јавен трансфер)… Посета на Црквата Св.Стефан, улиците Андраши, Ракоци и Ваци, Мостовите на Дунав …Време за слободни активности до  попладневните часови кога има предвидено крстарење по Дунав (факултативно), прекрасен разглед на предновогодишно украсениот градот од брод. Навечер ќе прошетаме низ улиците , посетувајќи некои од Божиќните маркети.Индивидуално враќање во хотел. Ноќевање.
3
3 ден (05.12.2023 - вторник) | Будимпешта – Сент Андреа
Појадок. По појадокот се упатуваме на полудневна прошетка до живописното гратче Сент Андреа, во близината на Будимпешта, во кое се негуваат старата архитектура и народни ракотворби и кое е богато со голем број винотеки, рибни ресторани, музеи, галерии и цркви. Следува разглед на градчето заедно со представникот од агенцијата…Слободно време  за индивидуални прошетки и  кафе . Во договорено време враќање назад во Будимпешта….Останатиот дел од денот е наменет повторно за Божиќните маркети.Вражање во хотел. Ноќевање.
4
4 ден 06.12.2023 - среда) | Будимпешта - Скопје
Појадок. Напуштање на собите и ден за индивидуални прошетки и активности. Може да ја посетите Зоолошката градина , аквариумот или некој трговски центар за предновогодишно паразење. Во договорено време следи трансфер кон аеродромот.Полетување за Скопје во 21:20 часот. Слетување во Скопје во 22.45 часот. 
5
Факултативни излети

•Крстарење со брод по Дунав

Цена за пакет: 20€
 

•Факултативна посета на Сент Андреа

Цена за пакет: 35€

TOUR LOCATION

НАПИШИ КОМЕНТАР

Accomodation
Destination
Meals
Overall
Transport
Value For Money

 • Директен лет на релација Скопје – Будимпешта – Скопје со авиокомпанијата Wizz Air;
 • Мала кабинска торба до 8 килограми со димензии 40 x 30 x 25 cm;
 • Сместување во двокреветни соби во хотел – 3 ноќевања со појадок;
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром
 • Пешачки разглед со локален водич;
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето;
 • Крстарење со брод по Дунав – 20 €;
 • Факултативна посета на Сент Андреа – 35 €;
 • Туристичка такса 9€ по лице, за цел престој (се плаќа во агенција)
 • Влезници за музеите и културно – историските споменици;
 • Задолжително патничко – здравствено осигурување;
 • Доплата за еднокреветна соба;
error: Content is protected !!