Top
 

Групно крстарење COSTA FASCINOSA

Групно крстарење COSTA FASCINOSA

2399евра по лице

ГРУПНО КРСТАРЕЊЕ НА БРОДОТ COSTA FASCINOSA
Јужни Кариби – Мали Антили
12.01.2023 година. – 29.01.2023 година.
• СИГУРНА РЕАЛИЗАЦИЈА •

Крстарете по јужниот дел на Карибите со повратен авионски билет, сите трансфери, ноќевање во Гвадалупе, водич, 15-дневно крстарење и пристанишни такси од
2399 евра

 

Крстарењето по јужниот дел на Карибите најдобро може да се опише со зборови: многу топло сонце и сончеви часови, прекрасни плажи и пливање, а тоа е во јануари! Просечната дневна температура на воздухот во оваа тропска зона е помеѓу 27° и 33°C, со многу мали температурни разлики во текот на годината, а водите меѓу Атлантскиот Океан и Карипското Море се топли и пријатни. Бидејќи е суво време од годината, нема многу врнежи (и нема урагани). Егзотичните острови на Мали Антили се познати по нивните живописни пејзажи и природна убавина, како и нивната бујна тропска флора и фауна и се уште зачуваниот автентичен начин на живот на локалното население. Имињата на овие острови ни кажуваат дека Франција, Велика Британија, Шпанија и Холандија владееле со овие области, а и денес многу острови се под суверенитет на тие европски земји и САД. Големите колонијални сили ги експлоатираа плантажите со зачини, какао, кафе, банани и шеќерна трска, така што и денес најголемиот дел од економијата се заснова на земјоделството, производството на рум и, пред сè, туризмот. Мали карипски острови за големо тропско уживање!
Ден Пристаниште Пристигнување Поаѓање
13.01.2023. Guadeloupe 23:00
14.01.2023. Ден на море
15.01.2023. Aruba 08:00 20:00
16.01.2023. Curacao 07:00 13:00
17.01.2023. Grenada 14:00 20:00
18.01.2023. Barbados 08:00 18:00
19.01.2023. Martinique 08:00 20:00
20.01.2023. Guadeloupe 08:00 23:00
21.01.2023. Ден на море
22.01.2023. Tobago Scarborough, Trinidad i Tobago 08:00 18:00
23.01.2023. Grenada 08:00 18:00
24.01.2023. St. Lucia 08:00 18:00
25.01.2023. Barbados 08:00 18:00
26.01.2023. Martinique 08:00 20:00
27.01.2023. Guadeloupe 08:00
 • Тргнување
  12.01.2023
 • Враќање
  29.01.2023
1
12.01.2023 Белград - Париз - Pointe-à-Pitre
Собир на групата на аеродромот Никола Тесла во 04:30 часот на шалтер на ОКИ Ер. Летот на Ер Србија JU310 на релација Белград - Париз со полетување во 06:45 и слетување во 09:20 часот. Лет на Ер Франс AF762 на релација Париз - Поента-а-Питр со полетување во 15:05 часот и слетување во 18:50 часот. По завршување на пасошот и царинските формалности, трансфер до хотелот. Ноќевање.
2
13.01.2023 Pointe-à-Pitre, Guadeloupe
По појадокот, напуштање на хотелот, трансфер до пристаништето и качување на бродот Costa Fascinos. Откако ќе ги завршите формалностите за качување и ќе се сместите во кабините, можете да ручате на деветтата палуба во ресторанот со шведска маса Tulipano Nero. Поаѓање во 23:00 часот.
3
14.01.2023 ден на море
Costa Fascinosa е брод лансиран во 2012 година, чија изградба изнесува 510 милиони евра. Бродот е долг 290 метри и има капацитет од 3780 патници за кои се грижи екипаж од 1100 членови. 13 од 17 палуби се достапни за гостите на бродот, со вкупно 1508 кабини за сместување на патници. Costa Fascinosa нуди многу содржини на располагање на патниците: пет ресторани, четири базени (два со подвижен покрив), пет џакузи, теретана, спортски терени за кошарка и одбојка... За најмладите има посебен простор само за да играат и да се забавуваат.. Театар на три нивоа, диско, казино, 13 барови и салони, пури и чоколаден бар ќе се погрижат секој момент од крстарењето да биде интересен. Во самото срце на бродот се наоѓа небесната оаза на мирот, луксузниот Самсара Спа на две нивоа. Овој луксузен велнес центар нуди многу можности за релаксација: од сауни и турски бањи, сала за таласотерапија, простор за релаксација, соба за масажа и солариум.
4
15.01.2023 Oranjestad, Aruba
Аруба е дел од Кралството Холандија, со површина од 180 км2 и околу 120.000 жители, на само 29 километри од брегот на Венецуела. Името на островот најверојатно доаѓа од јазикот на локалното население Какетио и значи „добро позициониран остров“. Песочните плажи на Аруба се сметаат за најдобри на Карибите, познати по многуте фламинго што живеат таму, а најатрактивни се плажата Игл и плажата Аруши. Главниот град Оранјештад е познат и како „Амстердам во боја“ поради сличната архитектура со шарени фасади.
5
16.01.2023 Willemstad, Curacao
Курасао е дел од Кралството Холандија и е најголемиот остров на холандските Кариби со површина од 444 km2 и околу 155.000 жители, на околу 65 km од брегот на Венецуела. Тој верува дека првобитните островјани се нарекувале Курасао и дека островот го добил името по нив. Подводниот свет на островот е под заштита на државата поради неговото големо богатство и разновидност на жив свет. Нуркачите доаѓаат да набљудуваат корали, сунѓери, можат да сретнат зраци, баракуди, морски коњи, желки... Гроте Книп, Плаја Гранди и Плаја Порто Маре се некои од околу 40-те прекрасни плажи на овој карипски рај.
6
17.01.2023 Saint George, Grenada
Свети Џорџ е главен град на независната држава Гренада, која зафаќа површина од 344 km2, со население од околу 90.000 жители. Колумбо стигнал до Гренада во 1498 година, а од 1601 до 1763 година, Французите владееле со островот. Тие беа наследени од Британците до 1974 година, кога Гренада стана независна земја и членка на Комонвелтот. На Гренада има добро сочувани воени утврдувања од периодот на француското владеење, а познато е тврдината Метју, која беше бомбардирана од Американците во 1983 година за време на инвазијата на овој карипски остров. Гренада е позната по своите вулкански ридови, густи шуми и високи водопади. Гренада гордо го носи епитетот „остров на зачините“. Низ островот се чувствува мирисот на морско оревче, а застапени се и какаото, бананите, ѓумбирот, каранфилчето и циметот. Се разбира, Гренада има и прекрасни тропски плажи, од кои најпознати се Гранд Ансе и Морн Руж.
7
18.01.2023 Bridgetown, Barbados
Бриџтаун е главен град на независната држава Барбадос, која зафаќа површина од 439 km2, со околу 280.000 жители. По повеќе од три века британско колонијално владеење, Барбадос се стекна со независност од британската круна во 1966 година, а и денес е член на Комонвелтот. Има длабоки остатоци од британското наследство: од имињата на населбите и возењето на левата страна на улицата, крикет, коњски трки и поло, како и бројни колонијални згради. Во него доминира црно население, познато по гостопримството, а најпозната островјанка е Ријана. Најпознати плажи се Boatyard, Accra и Mullins Bay и ги имаат сите белези на Карибите како проѕирно и чисто море, бел песок и морски животни кои можат да послужат како реклама за нуркање. Познати се и малите песочни оази со палми, како што е Ботом Беј.
8
19.01.2023 Fort de France, Martinique
Форт де Франс е главен град на францускиот прекуморски департман Мартиник, со површина од 1128 km2 и приближно. 400.000 жители. Колумбо, на своето четврто патување во 1502 година, стигнал до овој остров и го нарекол Мартиник. Тоа беше колонизирано од Французите само во 1635 година, а Мартиник беше колонија до 1946 година. На островот е родена Жозефина Бонапарта, првата сопруга на Наполеон Бонапарта, а островот е познат и по една од најстрашните вулкански ерупции на модерното време, кога вулканот Мон Пеле еруптира во 1902 година. Овој остров е уникатен затоа што на многу кратки растојанија можете да најдете плажи со бел и црн песок, а од едната страна сината боја на морето, а од другата страна бујниот зелен рај од различни растителни видови. Најпознатите плажи на Мартиник се Anse Mitan и Anse à l'Ane, со бел песок, кокосови палми и бујна вегетација која дава пријатна сенка. За да биде шареното уште пошарено, Мартиник може да се пофали со 11 дестилерии за рум.
9
20.01.2023 Pointe-à-Pitre, Guadeloupe
Шармот на Франција многу се чувствува на Карибите, поточно во Гвадалупе, кој е прекуокеански департман на Франција. Со површина од 1628 км2 и околу 405.000 жители, припаѓа на поголемите острови на Малите Антили и е интересна мешавина на француско и карипско наследство што е видливо на секој чекор, особено на плоштадите и шарените пазари на најголемите градот Поента-а-Питер. Колумбо го нарекол островот Санта Марија де Гвадалупе во 1493 година и тоа име останало до ден-денес. Тиркизната боја на Карипското Море го прави овој архипелаг совршено привлечен, а големата плажа Гранде Ансе на Лес Сент се смета за една од најубавите во светот и е само една од многуте прекрасни плажи на архипелагот. Поради неговата природна убавина и важност, УНЕСКО го стави Националниот парк Гвадалупе на листата на Светската мрежа на биосферни резервати. Музејот на рум е едно од најпосетуваните места на островот.
10
21.01.2023 ден на море
11
22.01.2023 Scarborough, Trinidan i Tobago
Земјата Тринидад и Тобаго е составена од значително поголемиот остров Тринидад и многу помалиот остров Тобаго, кој се наоѓа недалеку од брегот на Венецуела. Со помалку од 20.000 жители, Скарборо е најголемиот град на островот Тобаго, кој има вкупно околу 60.000 жители и површина од 300 km2. Колумбо стигнал до Тринидад во 1498 година и го именувал по Света Троица, а од тогаш до 1802 година, Шпанците владееле со островот, а Британците ги наследиле до 1962 година, кога станал независна земја. Името Тобаго доаѓа од името Табако, како што Шпанците го нарекле островот во 1511 година, бидејќи неговиот облик наликувал на пурите што ги пушеле локалните жители од племето Таино. Островот Тобаго е познат по длабоките пештери, потоа по егзотичните птици и секако по прекрасните плажи од кои најпозната е Pigeon Point.
12
23.01.2023 Saint George, Grenada
13
24.01.2023 Castries, Saint Lucia
Кастриз е главен град на независната држава Света Луција, која зафаќа површина од 617 km2, со околу 180.000 жители. Островот го добил името од Французите по омилениот римокатолички светец од Сиракуза на Сицилија. Како неколку места на Карибите, вулканските карпи на планините Литл и Голем Питон се покриени со бујни шуми, а длабокиот и таен залив на заливот Маригот е скривалиште за скапи јахти и вили. Живописните патишта водат низ прекрасни пејсажи до скриени плажи со златен песок. Света Луција била британска колонија до 1979 година, а оттогаш е независна земја и членка на Комонвелтот. Островот е зона без царина, па е познат и по своите трговски центри, можеби најдобри на Карибите.
14
25.01.2023 25.01. Bridgetown, Barbados
15
26.01.2023 Fort de France, Martinique
16
27.01.2023 Pointe-à-Pitre - Париз
По појадокот, слегување од бродот. Трансфер до аеродром. Лет на Ер Франс AF 763 на релација Поен-а-Питр - Париз со полетување во 21:25 часот.
17
28.01.2023 Париз
Слетување во Париз на аеродромот Шарл де Гол во 10:25 часот. Во паузата меѓу два лета, панорамски разглед на Париз во придружба на водич со организиран автобуски превоз. Летот на Ер Србија JU317 на релација Париз - Белград со полетување во 22:15 часот.
 • ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:
 •  Повратен авионски билет Белград - Париз - Поента-а-Пите - Париз - Белград со вклучени аеродромски такси
 •  Сите трансфери аеродром - хотел - пристаниште - аеродром
 •  Ноќевање со појадок во хотел со 3* во Гвадалупе
 •  Туристички водич за време на целото патување и крстарење
 •  15-дневно крстарење на бродот Costa Fascinos (кабини на бродот со туш/тоалет, клима, сеф, ТВ, фен, крпи), полн пансион со различни јадења, вода од чешма, кафе, чај, закуски, капетанска гала вечера со специјално мени, базени, џакузи, фитнес центар, диско, театар, разни дневни активности, услуга за качување и истовар на личен багаж
 •  Панорамски разглед на Париз во придружба на водич
 •  Пристанишни такси во износ од 200 €
 • ЗАДОЛЖИТЕЛЕН БАКШИШ НА БРОДОТ:
 •  Бакшишите за персоналот на бродот се задолжителни и се плаќаат на бродот: 154 евра по лице за целото крстарење и 77 евра за деца на возраст од 4 до 14 години (сопственикот на бродот може последователно да го промени износот на бакшишот.)
 • ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:
 •  Индивидуални трошоци
 •  Факултативни екскурзии (Гваделупе, Мартиник, Аруба, Курасао, Гренада, Тобаго, Сент Лусија, Барбадос)
 •  Лична потрошувачка (алкохолни и сите други пијалоци кои ги нарачувате во бар/ресторан, перална, третмани за здравје и убавина, фризерски салон, телефонски повици и интернет)
 •  Задолжителна полиса за патничко здравствено осигурување која го покрива и Ковид-19
 •  Трошоци за издавање на сите потребни визи
 • УСЛОВИ И НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ:
 •  Цените се изразени во странска валута (ЕУР), а плаќањето се врши во динарска противвредност по средната стапка на НБС на денот на плаќањето. При пријавување и склучување договор за патување потребно е да се уплати 40% од вкупната вредност на аранжманот, а остатокот најдоцна 15 дена пред поаѓање. Плаќањето може да се врши со готовина, чекови, уплата на сметка на агенцијата или платежни картички (Visa, MasterCard, Maestro).
 • БЕЛЕШКИ:
 •  Сите одредби и правила за време на крстарењето се дефинирани со правилата на бродската компанија Costa Cruises.
 •  Сопственикот на бродот го задржува правото да ја промени програмата за крстарење и други промени поради непредвидени околности според меѓународните прописи за пловидба и превоз на патници по морски пат.
 •  Организаторот на патувањето го задржува правото да ја промени програмата за патување во случај на непредвидени околности.
 •  ALLEGRA CRUISES не сноси никаква одговорност за неточни пасоши или за немање потребни визи за ова патување, како и одговорност ако дипломатско конзуларното претставништво одбие да издаде виза или ако одделот за имиграција на странска земја не го одобри патувањето влез на учесник во земјата.
 •  За ова патување, пасошот мора да има важност уште најмалку шест месеци по враќањето од патувањето. COVID-19:
 •  Туристичката агенција ALLEGRA CRUISES работи во согласност со правилата и прописите на ЕУ и компанијата Costa Cruises. Обврска на агенцијата и патниците е да ги почитуваат сите валидни и потенцијални нови услови за патување (обврска за ПЦР тестирање, вакцини и сл.). Туристичката агенција ќе ги информира патниците за актуелната регулатива, како и за измените што ќе ги направи компанијата Коста Круис, доколку ги има. • За да се качат на бродот, сите патници над 12 години мора да бидат вакцинирани. Децата до 12 години мора да покажат негативен PCR тест кој не е постар од 48 часа. • Задолжителна е полиса за патничко здравствено осигурување што покрива Ковид-19.
error: Content is protected !!