Top
 

Групно крстарење Costa Toscana

Групно крстарење Costa Toscana

1199евра по лице

Персиски залив – Емирати и Оман

09.02.2023-18.02.2023

Сигурна реализација

Крстарење по Персискиот Залив и посета на Обединетите Арапски Емирати и Оман со организирано повратно авионско патување, сите трансфери, ноќевање во Дубаи, водич,
со 8-дневно крстарење и пристанишни такси почнувајќи од

1199€

Ден Пристаниште Пристигнување Поаѓање
10.02.2023. Дубаи, Обединети Арапски Емирати
11.02.2023. Дубаи, Обединети Арапски Емирати 23:59
12.02.2023. Ден на море
13.02.2023. Мускат, Оман 07:00
14.02.2023. Мускат, Оман 17:00
15.02.2023 Абу Даби, Обединети Арапски Емирати 18:30
16.02.2023. Абу Даби, Обединети Арапски Емирати 20:00
17.02.2023 Дубаи, Обединети Арапски Емирати 05:00
 • Тргнување
  09.02.2023
 • Враќање
  18.02.2023
1
09.02.2023 Белград - Дубаи
Собир на групата на аеродромот Никола Тесла во 21:55 часот на шалтер на ОКИ Ер. Лет Fly Dubai FZ1750 на релација Белград - Дубаи со полетување во 23:55 часот.
2
10.02.2023 Дубаи, Обединети Арапски Емирати
Очекуваното време за слетување е во 08:15 часот на аеродромот во Дубаи. По пасошката и царинската контрола, трансфер до пристаништето и качување на бродот Коста Тоскана. По завршување на формалностите за качување и сместување во кабините, можете да ручате во ресторанот со шведска маса.
3
11.02.2023 Дубаи, Обединети Арапски Емирати
Дубаи, со нешто помалку од три милиони жители, е еден од седумте емирати на федерацијата на Обединетите Арапски Емирати, лоциран во југоисточниот дел на Персискиот Залив на Арапскиот Полуостров. Дубаи е синоним за брз економски развој и богатство, раскош и луксуз, сето тоа благодарение на изобилните нафтени ресурси. Трговските центри не се само место за пазарење, туку и место за забава и дружење. Бурџ Калифа е најпознатата зграда во Дубаи и со 828 метри е највисоката зграда на планетата, а Бурџ Ал Араб е најпознатиот и најлуксузниот хотел. Џумеира, плажа со бел песок и тиркизно море, е најпознатата плажа во Дубаи.
4
12.02.2023 Ден на море
Costa Toscana е најновиот брод на Costa од класата Excellence, лансиран во декември 2021 година. Изграден е во бродоградилиштето Мејер Турку во Финска со трошок за изградба од над 800 милиони евра. Бродот е долг 337 метри, широк 42 метри, висок 65 метри, со бруто тонажа од 185.010 тони и максимална брзина од 23 јазли. Максималниот капацитет на бродот е 6730 патници во 2663 кабини, за кои се грижи екипаж од 1700 членови. Коста Тоскана на 19 палуби, од кои 15 се достапни за патниците, нуди разновидни содржини на располагање на патниците: ресторани, базени и воден парк, теретана, спортски терени за кошарка, одбојка... За најмладите има посебен дел само за нив игра и забава. Театарот со претстави во стилот на Бродвеј и Лас Вегас, диско, казино, барови и салони ќе се погрижат секој момент од крстарењето да биде интересен. Во самото срце на бродот е луксузен Спа, рајска оаза на мирот. Овој раскошен спа центар нуди мноштво опции за релаксација од сауни и турски бањи, места за релаксација до соба за масажа.
5
13.02.2023 Мускат, Оман
Султанатот Оман е ретко населена земја во југозападниот дел на Арапскиот Полуостров, а пустината зафаќа најголем дел од територијата на земјата. Мускат, или „безбедно сидро“ во превод, е главен и најголем град на Оман со малку повеќе од еден милион жители. Мускат е познат по своите песочни плажи кои се наоѓаат недалеку од градот, а задолжителни места се шарениот сук Мутра и модерната џамија Султан Кабус. Од старите знаменитости важни се утврдувањата од периодот на португалското владеење, а од најновите знаменитости се Кралската опера и Националниот музеј. Благодарение на умерената политика што ја води апсолутистичкиот владетел султан Кабус од 1970 година, Оман е земја на мирот.
6
14.02.2023 Мускат, Оман
7
15.02.2023 Абу Даби, Обединети Арапски Емирати
Абу Даби е главен град на ОАЕ и со нешто повеќе од еден милион жители, тој е втор по големина град во ОАЕ. Денес, Абу Даби е еден од најголемите производители на нафта во светот и меѓу најбогатите градови на Блискиот Исток. Ако го преведеме името Абу Даби од арапски, буквалното значење би било „татко на газелата“, веројатно поради стадата арапски орикс кои некогаш живееле во голем број во суровите пустински услови. Главното архитектонско обележје на градот е прекрасната Голема џамија на Шеик Зајед, завршена во 2007 година. Големината на просторот во кој може да се сместат околу 41.000 верници и белината на мермерот што ја покрива оваа луксузна џамија се импресивни. Оваа зграда е дефинитивно едно од модерните архитектонски чуда на светот. Интересни се Ferrari World, хотелот Emirates Palace и Претседателската палата, потоа новиот спектакуларен музеј Лувр кој е одличен спој на ориентален и модерен стил во архитектурата, а Абу Даби е познат и по шопинг и трговски центри.
8
16.02.2023 Абу Даби, Обединети Арапски Емирати
9
17.02.2023 Дубаи, Обединети Арапски Емирати
После појадок, слетување и слободно време во Дубаи. Попладне трансфер и сместување во хотел. Ноќевање во хотел.
10
18.02.2023 Дубаи - Белград
По појадок, напуштање на хотелот и слободно време во Дубаи. Во попладневните часови трансфер до аеродромот во Дубаи. Лет Fly Dubai FZ1749 на релација Дубаи - Белград со полетување во 19:55 часот и очекувано време на слетување во 23:05 часот на аеродромот Никола Тесла. Крај на патувањето.
 • ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА: Повратен авионски билет за релација Белград - Дубаи - Белград со вклучени аеродромски такси • Сите трансфери аеродром - хотел - пристаниште - аеродром • Ноќевање со појадок во хотел со 4* во Дубаи • Туристички водич за време на целото патување и крстарење • 8-дневно крстарење со бродот Costa Toscana (кабини на бродот со туш/тоалет, клима, сеф, ТВ, фен, крпи), полн пансион со различни јадења, вода од чешма, кафе, чај, закуски, капетанска гала вечера со специјално мени, базени, џакузи, фитнес центар, диско, театар, разни дневни активности, услуга за качување и истовар на личен багаж • Пристанишни такси во износ од 150 €
   
 • ЗАДОЛЖИТЕЛЕН БАКШИШ НА БРОДОТ: • Бакшишите за персоналот на бродот се задолжителни и се плаќаат на бродот: 77 евра по лице за целото крстарење и 38,50 евра за деца на возраст од 4 до 14 години (сопственикот на бродот може последователно да го промени износот на бакшишот.)
 
 • ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА: • Индивидуални трошоци • Факултативни екскурзии (Дубаи, Абу Даби, Мускат) • Лична потрошувачка (алкохолни и сите други пијалоци кои ги нарачувате во бар/ресторан, перална, третмани за здравје и убавина, фризерски салон, телефонски повици и интернет) • Задолжителна полиса за патничко здравствено осигурување која го покрива и Ковид-19 • Трошоци за издавање на сите потребни визи (граѓани на БиХ и Северна Македонија)
 • УСЛОВИ И НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ: • Цените се изразени во странска валута (ЕУР), а плаќањето се врши во денарска противвредност (1евро = 62ден). При пријавување и склучување договор за патување потребно е да се уплати 40% од вкупната вредност на аранжманот, а остатокот најдоцна 15 дена пред поаѓање. Плаќањето може да се врши со готовина, уплата на сметка на агенцијата или платежни картички (Visa, MasterCard, Maestro).
 • БЕЛЕШКИ: • Сите одредби и правила за време на крстарењето се дефинирани со правилата на бродската компанија Costa Cruises. • Сопственикот на бродот го задржува правото да ја промени програмата за крстарење и други промени поради непредвидени околности според меѓународните прописи за пловидба и превоз на патници по морски пат. • Организаторот на патувањето го задржува правото да ја промени програмата за патување во случај на непредвидени околности. • ALLEGRA CRUISES не сноси никаква одговорност за неточни пасоши или за немање потребни визи за ова патување, како и одговорност ако дипломатско конзуларното претставништво одбие да издаде виза или ако одделот за имиграција на странска земја не го одобри патувањето влез на учесник во земјата. • За ова патување, пасошот мора да има важност уште најмалку шест месеци по враќањето од патувањето. COVID-19: • Туристичката агенција ALLEGRA CRUISES работи во согласност со правилата и прописите на ЕУ, земјите од Персискиот Залив и компанијата Costa Cruises. Обврска на агенцијата и патниците е да ги почитуваат сите валидни и потенцијални нови услови за патување (обврска за ПЦР тестирање, вакцини и сл.). Туристичката агенција ќе ги информира патниците за актуелната регулатива, како и за измените што ќе ги направи компанијата Коста Круис, доколку ги има. • Задолжителна е полиса за патничко здравствено осигурување што покрива Ковид-19.
error: Content is protected !!