Top
 

Крстарење Западен Медитеран – Costa Fascinosa

Крстарење Западен Медитеран – Costa Fascinosa

1499евра по лице

Крстарете по Медитеранот и Атлантикот и посетете ги Џенова, Малага, Гибралтар, Кадиз, Лисабон, Аликанте, Барселона и Марсеј со договорено повратно авионско патување, сите трансфери, ноќевање во Џенова, водич, 11-дневно крстарење и пристанишни такси.
Costa Fascinosa е брод лансиран во 2012 година, чија изградба изнесува 510 милиони евра. Бродот е долг 290 метри и има капацитет од 3780 патници за кои се грижи екипаж од 1100 членови. 13 од 17 палуби се достапни за гостите на бродот, со вкупно 1508 кабини за сместување на патници.

Дневно пристигнување на пристаништето / заминување
22.04.2024 Савона, Италија - 16:30 ч
23.04.2024. Еден ден на море -
24.04.2024 Малага, Шпанија 14:00 20:00 часот
25.04.2024 Гибралтар, Велика Британија 09:00 19:00 часот
26.04.2024. Кадиз, Шпанија 07:30 16:30 часот
27.04.2024 Лисабон, Португалија 10:00 18:00 часот
28.04.2024. Еден ден на море -
29.04.2024. Аликанте, Шпанија 12:00 18:00 часот
30.04.2024 Барселона, Шпанија 10:00 18:00 часот
01.05.2024 Марсеј, Франција 09:00 17:00 часот
02.05.2024 Савона, Италија 09:00 -

Внатрешна кабина-1499 еур
Прозорска кабина-1699 еур
Балконска кабина-1899 еур

Деца до 18 години, во кабина со две лица со полно плаќање, плаќаат - 499,00 €
Доплата за 1/1 кабина – 899,00 €

 

 • Тргнување
  21.04.2024
 • Враќање
  02.05.2024
1
21.04. 2024 Белград / Црна Гора - Џенова

Патници од Србија

Собир на групата на аеродром Никола Тесла во 16:00 часот на шалтер на ОКИ Ер. Летот на Ер Србија ЈУ 418 на релација Белград - Малпенса со очекувано полетување во 18:20 часот и слетување на аеродромот Малпенса во 20:05 часот. По завршување на граничните формалности, трансфер со автобус до Џенова. Сместување во Star Hotel President 4*. Ноќевање. Патници од Црна Гора Собир на групата на паркингот кај хотел Принцес во Бар во 01:00 часот. Трансфер со автобус до аеродромот Мајка Тереза ​​во Тирана. Лет на Wizz Air W4 5023 на релација Тирана - Малпенса со очекувано време на полетување во 06:20 часот и слетување на аеродромот Малпенса во 08:20 часот. По завршување на граничните формалности, трансфер со автобус до Џенова. По пристигнувањето, разгледување на градот. Сместување во Star Hotel President 4* после 15:00 часот. Ноќевање.
2
22.04.2024 Џенова - Савона

По појадок, напуштање на хотелот и слободно време во Џенова. Трансфер до пристаништето Савона и качување на Коста Фасиноса. Откако ќе ги завршите формалностите за качување и ќе се сместите во кабините, можете да ручате на палубата 9 во ресторанот со шведска маса Tulipano Nero. Џенова е едно од најважните пристаништа на Медитеранот, а не само на Италија. Традицијата на навигација по Медитеранот овде е стара илјадници години, а превозот и трговијата се вткаени во секое место и зграда на овој прекрасен град. Лантерна, односно светилникот висок 117 метри и катедралата Свети Лоренс се препознатливи симболи на Џенова, потоа тука се аквариумот, Дуждовата палата и плоштадот Ферари со прекрасната фонтана и операта Карло Феличе.

3
23.04.2024 Ден на море
Costa Fascinosa нуди многу содржини на располагање на патниците: пет ресторани, четири базени (два со подвижен покрив), пет џакузи, теретана, спортски терени за кошарка и одбојка... За најмладите има посебен простор само за да играат и да се забавуваат.. Театар на три нивоа, диско, казино, 13 барови и салони, чоколаден бар кои ќе се погрижат секој момент од крстарењето да биде интересен. Во самото срце на бродот се наоѓа небесната оаза на мирот, луксузниот Самсара Спа на две нивоа. Овој луксузен велнес центар нуди многу можности за релаксација: од сауни и турски бањи, сала за таласотерапија, простор за релаксација, соба за масажа и солариум.
4
24.04.2024 Малага, Шпанија

Андалузија е горда на многу познати градови, локации и познати личности, а Малага е еден од најпознатите градови во јужна Шпанија. Првото нешто што секој посетител го дознава за овој град е дека тој е родното место на еден од најпознатите уметници на 20 век - Пабло Пикасо, а неговото родно место се наоѓа во центарот на градот. На многу мал простор наоѓаме докази за 28 вековна историја, со влијанија од целиот Медитеран, од Римскиот театар и арапската Алказаба, до ренесансната катедрала. Малага е најтоплиот град во Европа со просечна годишна температура на воздухот од 18°C. Недалеку од Малага се наоѓа Ронда, живописно место познато по мостот над карпите и борбите со бикови.

5
25.04.2024 Гибралтар, Велика Британија

Гибралтар е дел од Обединетото Кралство на Пиринејскиот Полуостров, со површина од само 6,5 km2 и население од 32.000. Поради својата важна стратешка позиција на најтесната точка меѓу Африка и Европа, како и на местото каде што се спојуваат Атлантскиот Океан и Средоземното Море, отсекогаш бил во епицентарот на светските настани. Од 1704 година до денес, Британците владеат со овој мал полуостров.

6
26.04.2024 Кадиз, Шпанија

Кадиз е град во Андалузија на Атлантскиот Океан и е важно пристаниште во Шпанија. Во времето на големите географски откритија и освојувањето на нови континенти, оттука испловиле поморски експедиции, а Кристофер Колумбо отпловил оттука на својата втора експедиција. Традиционално се верува дека градот бил основан во 1104 година п.н.е., така што Кадиз се смета за најстарото постојано населено место во Западна Европа. Градот го основале Феникијците кои го користеле како трговско место и го нарекле Гадир, што на нивниот јазик значело „ограден град“.

7
27.04. 2024 Лисабон, Португалија

Лисабон се наоѓа на устието на реката Тагус, па природата на овој град му подари природно пристаниште во голема мера заштитено од влијанието на Атлантикот. Поради толку добри природни услови, судбината беше на ова место да биде изграден еден од најважните пристанишни градови во историјата на светот. Во областа Белем има некои од симболите на Лисабон и на цела Португалија: кулата Белем, потоа споменикот на откритијата со голема карта на светот и манастирот Јеронимос каде Васко де Гама, најпознатиот Португалец од сите времето, е погребано. Баикса и Чиадо се централните области на Лисабон, главно обновени по големиот земјотрес во 1755 година. Таму се најубавите плоштади во Лисабон, палати и споменици. Не го пропуштајте тргнувањето од Лисабон и поминувањето под мостот 25-ти април, како и моментот на тргнување од реката Тагус и влегување во Атлантскиот Океан.

8
28.04. 2024 Ден на море
Крстарење
9
29.04.2024 Аликанте, Шпанија

Аликанте се наоѓа на брегот попознат како Коста Бланка, познат по прекрасните и долги песочни плажи. Тесните улички и шарените згради се карактеристична карактеристика на стариот град Барио де ла Санта Круз. Средновековниот замок Castillo de Santa Barbara, сместен на рид со одличен поглед на брегот, може да се искачи со стрмни скали или со лифт. Аликанте до денес успеа да зачува богато културно и архитектонско наследство кое привлекува посетители.

10
30.04. 2024 Барселона, Шпанија

Барселона се смета за најатрактивниот град на Медитеранот. Милиони туристи доаѓаат во главниот град на Каталонија во потрага по архитектонските дела на уникатниот Гауди, за да се восхитуваат на неверојатните форми на црквата Саграда Фамилија и зградите Casa Batllo и La Pedrera. Прошетајте по пешачката улица Рамблас и низ готскиот кварт и заљубете се во посебната космополитска атмосфера на овој медитерански главен град.

11
01.05. Марсеј, Франција

Марсеј е вториот по големина град во Франција и едно од најважните пристаништа на Медитеранот. Често се опишува како „Порта кон Ориентот“ поради големото африканско и блискоисточно население. Тоа е град на големи етнички и верски разлики кои се испреплетуваат и прават да се чувствувате како да сте на крстопат на Европа, Африка и Азија. Погледот на градот од ридот на кој се наоѓа катедралата Нотр Дам де ла Гард е спектакуларен, со еден поглед можете да фрлите во историјата од 26 века, заедно со неверојатното синило на морето и небото. Централните улици на градот и Старото пристаниште неодамна се реновирани и сега силно светат.

12
02.05. 2024 Савона - Белград / Црна Гора
Патници од Србија По појадокот, слегување од бродот и одење до Designer Outlet Serravalle. Трансфер до аеродромот Малпенса. Летот на Ер Србија ЈУ 419 со очекувано време на полетување во 20:50 часот и слетување на аеродромот Никола Тесла во Белград во 22:30 часот. Крај на патувањето. Патници од Црна Гора По појадокот, слегување од бродот и одење до Designer Outlet Serravalle. Трансфер до аеродромот Малпенса. Лет на Wizz Air W4 5026 со очекувано време на полетување во 22:25 часот и слетување на аеродромот Мајка Тереза ​​во Тирана во 00:20 часот. Трансфер со автобус од Тирана до Бар. Крај на патувањето.    

TOUR LOCATION

НАПИШИ КОМЕНТАР

Accomodation
Destination
Meals
Overall
Transport
Value For Money

Повратен авионски билет на релација Тирана - Малпенса - Тирана со вклучени аеродромски такси или Повратен авионски билет на релација Белград - Малпенса - Белград со вклучени аеродромски такси Трансфер со автобус на релација Бар - Тирана - Бар • Сите трансфери аеродром - хотел - пристаниште - аеродром • Разглед на Џенова и посета на Serravalle Designer Outlet • Ноќевање со појадок во Star Hotel President 4* во Џенова • Туристички водич за време на целото патување и крстарење • 11-дневно крстарење на бродот Costa Fascinos (кабини на бродот со туш/тоалет, клима, сеф, ТВ, фен, крпи), полн пансион со разни јадења, вода и кафе од машината, чај, ужина, капитенска гала вечера со специјално мени, базени, џакузи, фитнес центар, диско, театар, разни дневни активности, услуга за качување и истовар на личен багаж • Пристанишни такси во износ од 170 €  
Превоз до избраниот аеродром (можност за трансфер од стана на Ана Турс Интернационал) Бакшишите за персоналот на бродот се задолжителни и се плаќаат на бродот: 110 евра по лице за целото крстарење и 55 евра за деца на возраст од 4 до 14 години (Бродот последователно може да го промени износот на бакшиш.) • Индивидуални трошоци • Факултативни екскурзии (Малага, Гибралтар, Кадиз, Лисабон, Аликанте, Барселона, Марсеј) • Лична потрошувачка (алкохол и сите други пијалоци кои ги нарачувате во бар/ресторан, перална, здравствени третмани и третмани за убавина, фризерски салон, телефонски повици и интернет) • Полиса за задолжително патничко здравствено осигурување • Трошоци за издавање на сите потребни визи
error: Content is protected !!