Top
 

КРСТАРЕЊЕ ЗАПАДЕН МЕДИТЕРАН MSC Grandiosa

КРСТАРЕЊЕ ЗАПАДЕН МЕДИТЕРАН MSC Grandiosa

999евра по лице

Крстарете по Западен Медитеран и посетете ги Фиренца, Ливорно, Марсеј, Барселона, Тунис, Сицилија и Неапол со организиран движечки превоз со автобус, ноќевање во Фиренца, водич, 8-дневно крстарење, пристанишни такси и гратис за екипажот. MSC Grandiosa е понов брод од класата MSC Meraviglia-Plus, лансиран во 2019 година со цена на изградба од над 800 милиони евра. Бродот е долг 332 метри, широк 43 метри, висок 67 метри, со бруто тонажа од 181.541 тони и максимална брзина од 22,2 јазли. Максималниот капацитет на бродот е нешто повеќе од 6000 патници во 2241 кабина, за кои се грижи екипаж од 1700 членови.

 

Дневно пристигнување на пристаништето / заминување
28.04.2024. Ливорно, Италија - 20:00 часот
29.04.2024. Марсеј, Франција 10:00 19:00 часот
30.04.2024 година. Барселона, Шпанија 08:00 18:00 часот
01.05.2024 година. Еден ден на море -
02.05.2024 година. Ла Гулет, Тунис 08:00 18:00 часот
03.05.2024 година. Палермо (Сицилија), Италија 08:00 18:00 часот
04.05.2024 година. Неапол, Италија 06:30 17:00 часот
05.05.2024 година. Ливорно, Италија 09:00 -

 

ВНАТРЕШНА КАБИНА
999€
ПРОЗОРСКА КАБИНА
1199€
БАЛКОНСКА КАБИНА
1299€

Деца до 18 години, во кабина со две лица со полно плаќање, плаќаат – 199€
Доплата за 1/1 кабина – 699 €

 

  • Тргнување
    26.04.2024
  • Враќање
    06.05.2024
1
26.04.2024 Белград-Фиренца

Собир на патници во 21:00 часот во Нов Белград на автобуската постојка кај Супер Вера на Булевар Милутин Миланковиќ 86А (агол со Улица Антифашистичко Борбе). Ноќно возење со автобус низ Хрватска и Словенија кон Италија, со застанувања поради гранични контроли и паузи според потребите на групата.

2
27.04.2024 Фиренца,Италија

Во зависност од сообраќајните услови и времето на чекање на граничните премини, пристигнување во Фиренца напладне. Сместување во хотел во Фиренца после 15:00 часот. Ноќевање.

3
28.04.2024 Фиренца, Ливорно

По појадокот, напуштање на хотелот и разглед на Фиренца. Трансфер до пристаништето Ливорно и качување на бродот MSC Grandiosa. Откако ќе ги завршите формалностите за качување и ќе се сместите во кабините, можете да ручате на палубата 8 во ресторанот со шведска маса на Маркетплас.

4
29.04.2024 Марсеј,Франција

Марсеј е вториот по големина град во Франција и едно од најважните пристаништа на Медитеранот. Често се опишува како „Порта кон Ориентот“ поради големото африканско и блискоисточно население. Тоа е град на големи етнички и верски разлики кои се испреплетуваат и прават да се чувствувате како да сте на крстопат на Европа, Африка и Азија. Погледот на градот од ридот на кој се наоѓа катедралата Нотр Дам де ла Гард е спектакуларен, со еден поглед можете да фрлите во историјата од 26 века, заедно со неверојатното синило на морето и небото. Централните улици на градот и Старото пристаниште неодамна се реновирани и сега силно светат.

5
30.04.2024 Барселона, Шпанија

Барселона се смета за најатрактивниот град на Медитеранот. Милиони туристи доаѓаат во главниот град на Каталонија во потрага по архитектонските дела на уникатниот Гауди, за да се восхитуваат на неверојатните форми на црквата Саграда Фамилија и зградите Casa Batllo и La Pedrera. Обожавателите на фудбалот доаѓаат со надеж дека ќе запознаат некоја од ѕвездите на ФК Барселона или само да купат сувенир на Барса. Прошетајте по пешачката улица Рамблас и низ готскиот кварт и заљубете се во посебната космополитска атмосфера на овој медитерански главен град.

6
01.05.2024 Ден на море
Бродовите на MSC се синоним за италијанскиот дизајн и елеганција и го претставуваат врвот на технологијата и удобноста што може да им се обезбеди на патникот на крстарење. MSC Grandiosa на 19 палуби, од кои 15 се достапни за патниците, нуди многу содржини на располагање на патниците: ресторани, базени и воден парк, теретана, спортски терени за кошарка, одбојка, тенис... За најмладите има посебен дел само за нивна игра и забава. Театарот со претстави во стилот на Бродвеј и Лас Вегас, диско, казино, барови и салони ќе се погрижат секој момент од крстарењето да биде интересен. Во самото срце на бродот се наоѓа небесната оаза на мирот, луксузниот MSC AUREA Spa. Овој луксузен велнес центар нуди многу можности за релаксација од сауни и турски бањи, соба за таласотерапија, простор за релаксација до соба за масажа.
7
02.05.2024 La Goulette,Тунис

Ла Гулет е пристаниште на главниот град на Тунис во Република Тунис. Големата географска положба и природната заштита што ја нуди ова крајбрежје биле привлечни и за Феничаните, кои недалеку од денешното пристаниште изградиле еден од најважните градови на Медитеранот - Картагина. По бројни војни, интересни археолошки остатоци од времето на римска Картагена преживеале до денес за да сведочат за повеќе од два милениума историја и важност на овој град. Знаменитостите на градот Тунис се наоѓаат во Медина во историскиот центар на градот: палати, џамии, фонтани, мавзолеи, медреси...

8
03.05.2024 Палермо , Италија

Сицилија е најубавата декорација на Италија и најголемиот остров на Медитеранот, а Палермо е главен и најголем град на овој познат остров. На Сицилија мошне живо се чувствуваат влијанијата што ги оставаат освојувачите и посетителите од сите страни на Медитеранот, но и од крајниот север на Европа, како траен белег на богатството на историјата, културата, архитектурата и гастрономијата со што овој остров изобилува. Најпознати места во Палермо се Театро Масимо, Катедралата, Норманската палата и Палатинската капела, Кватро Канти, Фонтана Преторија... Недалеку од Палермо се наоѓа катедралата Монреале од 12 век со спектакуларни мозаици. Не заборавајте да пробате каноли или бриош кон џелато, само некои од бројните и познати сицилијански специјалитети.

9
04.05.2024 Неапол, Италија

Неапол е еден од најстарите градови на Медитеранот, сместен во подножјето на заспаната планина Везув. Основана е од античките Грци во 9 век п.н.е. и ја нарекле Партенопа, а во 6 век п.н.е го добил сегашното име Неаполис, односно „Нов град“. Мирисот на пица од рерната на дрва се чувствува на секој чекор, пицата Маргарита е создадена во Неапол и таму е отворена првата пицерија. Јужниот шарм и карактер на овој град е невозможно да не се забележи.

10
05-06.05. 2024 Ливорно - Белград

По појадокот, слегување од бродот и возење преку Словенија и Хрватска кон Србија со застанувања поради гранични контроли и паузи според потребите на групата. Во зависност од сообраќајните услови и времето на чекање на граничните премини, пристигнување во Белград во доцните вечерни/рани утрински часови. Крај на патувањето.

TOUR LOCATION

НАПИШИ КОМЕНТАР

Accomodation
Destination
Meals
Overall
Transport
Value For Money

Превоз со автобус од висока туристичка класа на релација Белград - Фиренца - Ливорно - Белград • Ноќевање со појадок во хотел со 3* во Фиренца • Разглед на Фиренца • Туристички водич за време на целото патување и крстарење • 8-дневно крстарење на бродот MSC Grandiosa (кабини на бродот со туш/тоалет, клима, сеф, ТВ, фен, крпи), полн пансион со разни јадења, вода од машината, кафе, чај, грицки, капитенска гала вечера со специјално мени, базени, џакузи, фитнес центар, диско, театар, разни дневни активности, услуга за качување и истовар на личен багаж • Пристанишни такси во износ од 160 € • Бакшиш за персоналот на бродот во износ од 84 € по лице за целото крстарење и 42 € за деца на возраст од 2 до 12 години
Превоз до Белград од Македонија ( можност за организиран трансфер од Ана турс Интернационал) • Индивидуални трошоци • Факултативни екскурзии (Ливорно, Марсеј, Барселона, Ла Гулет, Палермо, Неапол) • Лична потрошувачка (алкохол и сите други пијалоци кои ги нарачувате во бар/ресторан, перална, здравствени третмани и третмани за убавина, фризерски салон, телефонски повици и интернет) • Полиса за задолжително патничко здравствено осигурување
error: Content is protected !!