Top
 

Idilyc Aegian – Celestyal Journey 8 дена 7 ноќевања

Idilyc Aegian – Celestyal Journey 8 дена 7 ноќевања

789евра по лице

   Откријте ја богатата историја, фасцинантната култура и раскошната кујна на незаборавните грчки острови. Со груби пејзажи за истражување, нашето искуство од 7 ноќи Ве поканува да се препуштите на традиционалните вкусови, да се восхитувате на прекрасните пејзажи и да навлезете подлабоко во шармантните села.
Ние дури ви даваме единствена шанса да ја посетите големата палата Кносос и интригантниот град Ефес, едно од најдобро зачуваните археолошки локалитети во источниот Медитеран со водич.
Нашата дополнителна специјална турнеја Ве води на романтична и без напор одисеја до бреговите натопени од сонце, чудните рибарски села и иконите историски места. Со преноќување на неверојатно убавите и бучните острови Санторини и Миконос, ќе имате можност да откриете скриени тајни и да се препуштите на автентичното искуство на медитеранската кујна и класичниот грчки начин на живот.

Брод крузер – CELESTYAL JOURNEY 

Бродот има капацитет од 1260 патници , 12 ката, на кои има 8 ресторани, 8 барови, 2 базени,  џакузи, спа, теретана, дискотека, театар, казино, тениско и кошаркарско игралиште.

Сите кабини се опремени со клима уред, туш, WC, ТВ, телефон, сеф и фен за коса.

УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ : За резервација потребна е уплата од 50% од вкупната сума, остатокот треба да биди доплатен најдоцна 31 ден пред поаѓање.

ОТКАЗЕН РОК :  До 30 дена пред патувањето, се задржува од страна на агенцијата 30% од вкупната цена, а од 29 дена до почетокот на патувањето 100% од вкупната цена.

од 789 eur по лице

 

Поаѓање     Враќање

12.05.2024 – 19.05.2024
02.06.2024 – 09.06.2024
30.06.2024 – 07.07.2024
07.07.2024 – 14.07.2024
14.07.2024 – 21.07.2024
21.07.2024 – 28.07.2024
28.07.2024 – 04.08.2024
04.08.2024 -11.08.2024

 

 

 • Дестинација
 • Збирно место
  Солун (Грција)
 • Тргнување
  19:00 часот
 • Враќање
  09:00 часот
 • Додатни информации
  Солун - Кушадаси - Крит - Санторини - Миконос - Милос - Атина- Солун
1
1 Ден СОЛУН (испловување 19:00 часот)
Состанок на групата пред деловните простории на агенцијата во 11.00 часот. Заминување кон Солун. Вашето идилично егејско бегство започнува во величествениот град Солун. Како еден од најстарите градови во светот, енергичната модерна метропола може да се пофали со интригантна и контрастна мешавина на стара и модерна архитектура во совршена хармонија и рамнотежа. Истражете го градот и впијте ја атмосферата покрај Егејот  додека чекате да тргнете во вашата возбудлива авантура. Тргнете во авантура која започнува со вкусните солунски колачи. Испловувањето е во 19:00 часот, па затоа е потребно да се пријавите на бродот два часа претходно. Вечера. Ноќевање и ноќно крстарење за Кушадаси.
2
2 Ден. КУШАДАСИ (испловување 19:00 часот)
Пристигнување во Кушадаси во 13 часот.Ручек. Динамичното одморалиште на плажа Кушадаси ве пречекува со својот топол и пријателски амбиент. Полудневна екскурзија што се случува еднаш во животот и ќе ве однеси на турнеја со водич околу древниот Ефес, еден од најважните моменти на оваа иконска егејска турнеја. Пред да се качите на бродот, одвојте време за да уживате во живописното шеталиште на морето и импресивната Голема чаршија во градот. Враќање на бродот во 18часот. Вечера. Уживање во забваната понуда на бродот. Испловување кон Крит во 19.00 часот.
3
3 Ден. КРИТ / Ираклион (испловување 19:00 часот)
Пристигнување во Крит – Ираклион во 08:00. Појадок. Додека навлегуваме во пристништето Ираклион, имате шанса да ги видите импозантните ѕидини на тврдината Кулес од 16 век. Овде можете да уживате во смиреноста на прекрасниот брег или да одлучите да ја истражите дивата страна на селата на Крит. За да истражувате во минатото на Крит, направете волшебна обиколка на палатата Кносос, која ве поканува да слушате приказни за интриги и да дознаете за првата европска цивилизација во музејот Кносос. Дали Минотаурот бил получовек или мит? Ќе дознаете! Ручек. По прошетката слободно време. Враќање на бродот. Вечера. Уживање во забавната понуда на бродот. Испловување кон Санторини во 19.00 часот.
4
4 Ден.САНТОРИНИ (испловување 00:30 часот)
Пристигнување во Санторини во 07:00 часот. Романтичниот и најмондемски остров Санторини е остаток од разорната вулканска ерупција во 16-тиот век п.н.е. Совршениот пејзаж содржи групирани традиционални варосани куќи и цркви со сина купола поставени на застрашувачка брилијантна сина позадина. Овде ќе имате шанса да го искусите медитеранскиот начин на живот на идиличната оаза и да се релаксирате во спокојството на островот. Прошетате низ Тира главниот град, ушивате во погледот на Калдера како и најубавиот залез од Оиа. Враќање на бродот. Испловување кон Миконос во доцните вечерни часови во 00.30.
5
5 Ден. МИКОНОС (испловување 02:00 часот)
Пристигнување на Миконос во 08:00. Појадок. Островот Миконос облеан со сонце е познат како „Островот на ветровите“. Лесно препознаен по своите иконски ветерници од 16-тиот век, сместени високо на ридот, живописниот град Миконос е примамлив пејзаж од мазни песочни плажи, распространети долж драматичното крајбрежје. Можност за факултативен разглед на островот со локален водич. Препуштете се на островските кулинарски задоволства и уживајте во овај прекрасен остров и големиот број на кафе барови и ресторани. Слободно време. Испловување кон Милос во 02.00 после полноќ.
6
6 Ден. МИЛОС
Пристигнување на островот Милос околу 09.00. Појадок. Вулканското потекло на прекрасниот грчки остров Милос е јасно видливо во неговиот комплексен и маѓепсан пејзаж. Овде имате можност да ги истражите драматично надреалните и извајани карпести формации кои се издигнуваат од кристалните води и го создаваат неверојатното крајбрежје. Зошто да не се придружите на локален експерт за да ги истражите многуте убавини и шармантните рибарски села и прекрасните плажи 9 факултативно). Испловување кон Атина во 19.00 часот.
7
7 Ден. АТИНА
Пристигнување во Атина во 07:00. Појадок. Додека вашето искуство се ближи кон крајот, привлечниот град Атина сè уште претстои. Навлезете длабоко во споредните улици на градот, преполни со живот и култура. Или, резервирајте го вашето место на нашата факултативна екскурзија преполна со факти за да се искачите високо до Акропол со нас за неверојатен поглед на овој просперитетен, космополитски град. Како што заоѓа сонцето, погледнете го хоризонтот на Атина ноќе и чудете се во танцувачкото Егејско Море. Уживајте во прошетката низ Плака, и посета на Олимпискиот стадион, плоштадите Оминиа, Синтагма, гробот на незнајниот јунак како и се она што ја прави Атина еден од најпосетените градови во светот. Испловување од Пиреја кон Солун во 17.00 часот.
8
8 Ден. СОЛУН
Пристигнување во Солун во утринските часови. Напуштање на крузерот исполнето со прекрасни сеќавања на ова незаборавно крстарење. Заминување кон Македонија.
 • Вклучено во цената:
 • Сместување во внатрешна кабина ( за надворешна кабина со прозор е со доплата)
 • пристанишни такси во износ од 289 евра
 • бакшиши
 • ALL услуга ( појадок, ручек, вечера)
 • Дневни и ноќни активности, забавна програма, анимација, забавни програми , претстави , музички програми во барови , анимации
 • бесплатни селектирани пијалоци вклучени со оброците
 • Полудневна екскурзија за посета на Ефес
 • Трансфери во Сантрини
 • Трансфери во Миконос
 • Трансфери во Милос
 • Прошетка низ Санторини
 • Прошетка низ Хераклион
 • Активности, забавно музички програми, анимации на бродот
 • Користење на базен и џакузи на бродот
 • Претставник од Ана Турс за цело време на патувањето
            Не е вклучено
 • Факултативни посети кои бродот ги организира како факултативи со доплата
 • Жичара за искачување и спуштање на Санторини ( доплата од околу 6 евра по правец)
 • Користење на услуги во салонот за убавина и спа центарот
 • Медицински услуги
 • Влезници
 • Трансфер индивидуален или групен
 • Други неспомнати услуги
error: Content is protected !!