Top
 

Сараево и Мостар за 8ми Март

Сараево и Мостар за 8ми Март

115евра 99евра по лице

Патувајте во Сараево и Мостар по повод ,,Денот на жената” и истражувајте ги убавините на БИХ. Во продолжение програмата…

 • Тргнување
  09.03.2023
 • Враќање
  12.03.2023
1
ПРВ ДЕН (09.03.2023) ЧЕТВРТОК
Состанок на групата пред деловните простори на агенција и заминување во 14:30 часот. Заминување кон Босна и Херцеговина. Патот води преку Србија. Патување со попатни одмори и царински формалности.
2
ВТОР ДЕН (10.03.2023) ПЕТОК
Пристигнување во Сараево во утринските часови. Сместување во хотел. Во попладневните часови панорамски разглед на градот со водич: градската општина, Башчаршија, Којунџилук, посета на најстарата православна црква во Сараево, Катедралата, посета на Латинскиот Мост (каде што бил извршен атентатот врз Франц Фердинанд кој довел до избувнувањето на Првата светска војна), Величествената Газихусбергова џамија. Слободно време за индивидуални прошетки низ Сараево. Припрема за најлудата ноќ. Свечена вечера со музика и забава до раните утрински часови во хотелот или на плоштад. Ноќевање.
3
TРЕТ ДЕН (11.03.2023) САБОТА
Појадок. Заминување за Мостар (факултативно). Разглед на градот и неговите историски знаменитости – стариот мост, чаршијата, факултативна закуска босански бурек – специјалитет на градот. Продолжување кон Меѓугорје, место каде се појавила Мајката Божија на 6 деца. Посета на местото на појавување на Мајката Божија Слободно време за индивидуални активности. Враќање во Сараево. Ноќевање.
4
ПОСЛЕДЕН ДЕН (12.03.2023) НЕДЕЛА
Појадок. После појадокот, заминување за Белград. Слободно време за прошетка и разглед на Белград. По договор, упатување кон Скопје и Битола.

Што е вклучено во цената

-Превоз oд: Битола(Спортска сала), Прилеп(Лукоил бензинска), Росоман (пазарче), Велес(Макпетрол), Скопје(Дрводекор) и Куманово (Макпетрол бензинска) -2 ноќевања со појадок во хотел со 3* -Разглед на Сараево со локален водич -Туристички придружник за време на патувањето -Посета на Вишеград и Андриќград

Што не е вклучено во цената

-Херцеговински пакет (Посета на Јабланица, Мостар и Врело Буна- 50 евра (се плаќа во автобус) -Посета на Босанските пирамиди (Равно и Музеј)- 25 евра (се плаќа во автобус) -Крстарење по Дрина- 7 евра од лице (Се плаќа во автобус) -Туристичка такса- 2 евра од лице за две ноќевања (Се плаќа задолжително во автобус) -BH пакет (Посета на Јабланица, Мостар, Врело Бунa и Босанските пирамиди) 70 евра од лице

Важно

За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 35 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање.
 • Потврдено приуство на корона вирус на еден или повеќе лица на кој се оденсува резервацијата (доказ позитивен ПЦР тест),Затварање на граници и Виша сила се вредносен ваучер од сумата што ја има извршено патникот.
 • За деца од 3 до неполни 12 години се плаќа 50% од сумата на аранжманот кога станува збор за двајца возрасни и дете до неполни 12 години. Кога станува збор за еден родител и дете од 3 до 12 неполни години, за детето се плаќа 70% од сумата на аранжманот
 • За деца со полни 12 години се плаќа цела сума
 • Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата
 • За ова патување потребно е да се приложи сертификат за вакцина или брз антиген тест
 • Патувањето може да биде со валидна лична карта или пасош
 • Доколку патувањето се реализира според планираното и нема никакви пречки за негова реализација, а дојде до откажување од страна на патникот, тогаш откажувањето ќе се реализира во согласност со општите услови за патување.
 • Распоредот на седишта се нумерира според уплатата. Доколку туристите имаат барање за седиште, истото се доплаќа 15 евра за два правци

Херцеговински пакет (Посета на Јабланица, Врело Буна (Благај) и Мостар (се плаќа во автобус)

50€

Посета на Босанските пирамиди (Tунел равно лековити престории) се плаќа во автобус

25€

BH пакет (Посета на Јабланица, Мостар, Врело Бунa и Босанските пирамиди)

70€

Крстарење по Дрина

7€
error: Content is protected !!