Top
 

РИМ – БОЖИЌЕН БАЗАР (02.12 – 05.12.2023)

РИМ – БОЖИЌЕН БАЗАР (02.12 – 05.12.2023)

389евра 379евра по лице

Божиќ го трансформира Рим во топол, блескав град исполнет со традиција. Улиците треперат со празнични светла, а мирисот на печените костени го исполнува воздухот.

Божиќниот Пазар се одржува во срцето на градот во Пјаца Навона, сместен меѓу античка архитектура, прекрасни скулптури и раздвижени ресторани. Додека другите божиќни настани се случуваат низ различни локации во градот.

 • Тргнување
  02.12.2023
 • Враќање
  05.12.2023
1
1 ден (02.12.2023 - Сабота ) | СКОПЈЕ - РИМ
Пристигнување на скопскиот аеродром во 10:45 часот. Полетување за Рим во 12:45 часот. Слетување во Рим во 14:30 часот. Трансфер до хотелот со попатен двочасовен панорамски разглед на градот , Порта МаџореСв. Петар и Павле, кејот на реката ТибарСв.Петар,плоштадот Дел Пополо. Сместување во хотел. Во вечерните часови прошетка со пратителот на групата во центарот на градот, плоштадот Навона,  каде ќе ја почувствувате прдновогодишната атмосфера од прекрасниот Божиќен Маркет. Индивидуално враќање во хотел. Ноќевање.
2
2 ден (03.12.2023 - Недела) | РИМ - ВАТИКАН
Појадок во хотел. По појадокот предлог факултативна посета на Ватикан (превоз со метро), – Ватиканските музеи и Систинската капела. При посетата на музеите ќе имате можност да ги видите најзначајните збирки дела: збирката на антички статуи, салата со таписерии и географските мапи од 16 – ти вексалата со канделабри, како и собите кои ги насликал Рафаело. Посебно се истакнува Систинската капела со делата на Перуџина, Ботичели и други светски познати сликари. Во времето од 1508 година до 1511 година Микеланџело Буонароти го насликал таванот со теми од Стариот завет за да околу 30 – тина години подоцна како тема за просторот над олтарот го избрал Страшниот Суд. Прошетката на Ватикан завршува со посета на прекрасниот плоштад кој бил уреден од Бернини – најзначајниот уметник на италијанскиот барок. Слободно време па следува организиран  разглед на градот со локален водич (пеш и метро), разглед на Пиаца НавонаПантеонФонтана ди ТревиШпанските скали, шопинг улиците (Виа КондотиВиа Дел Корсо), Пиаца Пополо. Слободно време за индивидуални активности. Враќање во хотел. Ноќевање.
3
3 ден (04.12.2023 - Понеделник) | РИМ – КОЛОСЕУМ, САН КЛЕМЕНТЕ и РИМСКИТЕ ФОРУМИ
Појадок во хотел. Наш предлог за денес е посета на  една од најголемите знаменитости и атракции во Рим – Колосеумот, лоциран до дворецот на Нерон “Domus Aurea”, кој бил најголемиот амфитеатар во Римската Империја. Овде е и црквата Сан Клементе, каде се наоѓа гробот на Св. Кирил (влез со доплата).Потоа се упатуваме кон Римскиот форумКонстантиновата АркаЦиркус Максимус , Плоштад Венеција. По завршување на факултативниот разглед на античкиот Рим имате слободно време за индивидуални прошетки и повторна посета на Божиќниот маркет.Враќање во хотел. Ноќевање.
4
4 ден (05.12.2023 - Вторник) | РИМ – СКОПЈЕ
Појадок во хотел и одјавување од собите. Следува трансфер до аеродром. Полетување за Скопје во 15:05ч. Слетување во 16:50ч.
5
Факултативни излети

Разглед на Рим со локален водич

Цена за пакет: 20 е

Факултативна посета на Ватикан и Систинската капела (влезница + локален водич)

Цена за пакет: 60 е

Факултативна посета на Колосеум и Римските форуми со локален водич

Цена за пакет: 60 е

TOUR LOCATION

НАПИШИ КОМЕНТАР

Accomodation
Destination
Meals
Overall
Transport
Value For Money

 • Директен лет на релација Скопје – Рим – Скопје со авиокомпанијата Wizz Air;
 • Аеродромски такси;
 • Организирани трансфери: аеродром – хотел – аеродром;
 • Мала кабинска торба со димензии 40 x 30 x 20 cm;
 • Сместување во двокреветни соби во хотел со 3*
 • 3 ноќевања со појадок;
 • Организиран панорамски разглед;
 • Пратител на групата за време на целото патување
 • Организација на аранжманот ;
 • Доплата за 20 kg багаж (куфер);
 • Туристичка такса – 4 € или 6 € по лице на ден (зависно од категоризацијата на хотелот);
 • Билети за јавен превоз со метро;
 • Патничко осигурување;
error: Content is protected !!