Top
 

Сејшели 2023 одмор од соништата

Сејшели 2023 одмор од соништата

1499евра по лице

Таа е една од најубавите островски земји сместена на архипелаг во Индискиот Океан. Егзотика што го одзема здивот нуди неверојатни погледи, забава, вкусна храна и изобилство од кокос.

Ова е место за вашиот одмор од соништата…

 

10 ДЕНА / 7 НОЌИ

 

Дати:

20.01.2023г. – 28.01.2023г.

25.02.2023г. – 05.03.2023г.

18.03.2023 – 26.03.2023г

 

 • Дестинација
 • Тргнување
  од 20.01.2023
 • Враќање
  до 26.03.2023
1
прв ден
Директен лет од Софија до Махе во 01:00 часот. со кратка станица за полнење гориво во Џибути.
2
втор ден
Слетување во Сејшели наутро во 07:00 часот. Прием и трансфер од аеродром до хотел по ваш избор. Слободно време и запознавање со дополнителните екскурзии. Сејшелите се 115 острови лоцирани од Екваторот до северниот врв на Мадагаскар. Најголемите острови од групата Сејшели се Махе, Пралин, Силуета, Ла Диг. Изградени се главно од гранитни карпи, а останатите помали острови се главно корални. Ова неверојатно место е врвот на потонатиот антички континент, ако се прашувате како би изгледал Рајот - Сејшелите се приближуваат до идејата за парче рај. Песокот е корален, блескаво бел и има особеност што не се загрева дури и на многу високи температури, природата е зачувана и ќе ве остави маѓепсани со својата егзотика, волшебниот мирис на рајските цвеќиња и неговите смарагдно-сини води. Ноќевање.
3
трет ден
Појадок. Слободно време за одмор или дополнителни екскурзии. Ноќевање.
4
четврти ден
Појадок. Можност за целодневна екскурзија „Discover Mae“ со вклучен ручек за доплата од 75 евра по возрасен, 35 евра за дете од 2-11 години; Турата започнува со хотелски трансфер за застанување во колонијалниот центар на најмалиот главен град на светот, Викторија. Ќе ги видите судските згради, музејот, поштата и саат-кулата, близнак на лондонската станица Викторија. Наоколу е зградата Кодевар, каде што локалните занаетчии ги продаваат своите производи, вклучувајќи го и познатото креолско злато. Прошетката по улицата Алберт ќе го открие интересниот колоритен пазар, каде што ќе видите тезги на кои се продава свежо уловена риба, тропско овошје и зеленчук, билки и зачини со изобилство на ароми. Следно е возење преку планината и преминот Sans Soucis со фото-стоп во историската мисија Ложа. Ќе го посетиме едно од најстарите наследства на островската држава - Ботаничката градина која датира од пред повеќе од еден век и се наоѓа во срцето на Махе. Проследено со креолски ручек во локален ресторан. По ручекот, турнејата продолжува по јужниот крај на островот до обновената колонијална плантажа Жардин ду Роа, позната во кратката креолска историја како плантажа на семејството Џорџ, чие семејно стебло е поврзано со Луј 17 од Франција. Ќе бидете пречекани со освежителен домашен овошен сок пред да бидат прикажани низ плантажите со зеленчук, егзотично овошје, билки и зачини. На пат кон хотелот во преостанатото време од попладневните часови, ќе паузираме на панорамски поглед на Едемскиот остров. Враќање во хотелот околу 16 часот. Минимален број пријавени за екскурзијата - 20 лица. ОСТРОВ ПРАСЛИН: Можност за разглед на островот Праслин за доплата од 85 евра по возрасен, 35 евра за дете од 2-11 години;: Вале / Ансе Лацио /Праслин/ - полудневна екскурзија до долината Де Меи и светски познатата плажа Ансе Лацио со белиот песок и светло сините води. Срцето на островот е дом на густи џунгли со палми и често се нарекува „Рајска градина“. Атракција на островот е Vallee De Mai, единственото место во светот каде се одгледува палмата Коко Де Мер, која го има најголемиот орев во светот. Минимален број пријавени за екскурзијата - 10 лица.
5
петти ден
Појадок. Можност за целодневна екскурзија до Praslin и La Digue (Mae) со вклучен ручек за доплата од 205 евра по возрасен, 85 евра за дете на возраст од 2-11 години; Праслин е вториот по големина остров на Сејшелите и е на околу 1 час со траект од Мале. Посетителите ќе можат да ја посетат Vallee De Mai – единственото место на земјата каде џиновската палма позната како двоен морски кокос (coco de mer) расте во природна средина. Прошетката оди по добро одржуваните патеки на оваа девствена шума, слушајќи ги звуците на реткиот Црн Папагал, кој не тера да веруваме во легендите дека ова е рајската градина. Турата вклучува посета на познатата плажа Ансе Лацио, пред 30 минути возење со брод до Ла Диг. На островот Ла Диг посетителите ќе уживаат во атмосфера на безвременост и удобности на 21 век. Трансфер од дига до L'Union Estate за обиколка на исушените шупи за кокос, средба со џиновските желки и неодамна реновираната колонијална куќа на плантажата каде што се снимаше филмот Збогум Емануела. Турнејата La Dig продолжува во камион со отворена крошна, застанувајќи на Anse Source d”Argent – ​​една од најубавите плажи во светот. Ќе имате доволно време да ги фотографирате импресивните гранитни карпести формации. Оваа 11-часовна тура Праслин и Ла Диг, која понекогаш тргнува од Ла Диг, е атрактивна можност за посетителите да ги истражат двата острови во еден ден. Оваа целодневна турнеја вклучува двократен превоз со брод помеѓу Махе и Праслин. Минимален број пријавени за екскурзијата - 20 лица.
6
шести ден
Појадок. Слободно време за одмор или дополнителни екскурзии. Ноќевање.
7
седми ден
Појадок. Можност за целодневна екскурзија Брод со стаклено дно /Mae/ со вклучен креолски ручек на катамаран - од 125 евра по возрасен, 45 евра за дете од 2-11 години; Прекрасна можност да дознаете повеќе за морскиот свет во ова егзотично и тропско место - Сејшели. Пловење до блискиот и див остров Мојен - место каде што животот на копнените желки и луѓето се целосно синхронизирани. Следи креолски ручек на островот и слободно време за нуркање, уживање на плажа. Подоцна враќање во хотел. Минимален број пријавени за екскурзијата - 20 лица. ПРАСЛИНСКИ ОСТРОВИ: Можност за целодневна екскурзија до островите Cousin / Curiuese & St. Piere за доплата од 155 евра по возрасен, 95 евра за дете од 2-11 години;: Минимален број пријавени за екскурзијата - 10 лица.
8
осми ден
Појадок. Слободно време за одмор меѓу бескрајните песочни плажи со бели песоци и кокос.
9
деветти ден
Појадок. Ослободување на просторијата во 12:00 часот. Слободно време до трансфер до аеродром. Вечерен лет за Софија во 21:00 часот.
10
десетти ден
Пристигнување во Софија рано наутро
ЦЕНИ  за дата на поаѓање 20.01.2023
Хотел Услуга По лице во двокреветна соба Еднокреветна соба Возрасен на  дополнително легло Дете 7-11 год. во соба со двајца возрасни
Au Fond De Mer View Self Catering Apartments / Mahe  One Bedroom apartment land view Само сместување 1499€/ 2998 € На барање На барање
Coral Strand 4* / Mahe Coral Standart  room Појадок 1796€ 2182€ N/A N/A
Coral Strand 4* / Mahe Coral Standart  room Појадок и вечера 2076€ 2462€ N/A N/A
Le Duc De Praslin 4*/ Praslin Superior room Појадок и вечера 2196€ 3096€ 1516€ 1479€
L’Archipel 4*/ Praslin Superior room Појадок и вечера 2292€ 2836€ 1716€ 1690€
Fishermen’s cove 5*/ Mahe Superior room Појадок и вечера 2485€ 3362€ N/A N/A
KEMPINSKI SEYCHELLES 5*/ Mahe Hill view room Појадок и вечера 2497€ 3318€ N/A   1692€
Carana Beach 4* /Mahe Ocean view chalet Појадок и вечера 2600€ 3608€ N/A 1332€
Hilton Seychelles Resort & Spa 5*/ Silhouette Kind Garden villa Појадок 2262€ 2974€ 1822€ 1332€
Hilton Seychelles Resort & Spa 5*/ Silhouette Kind Garden villa Појадок и вечера 2780€ 3492€ 2340€ 1592€
Doubletree By Hilton Seychelles Allamanda 4*/ Mahe King deluxe ocean view Појадок 1981€ 2620€ 1592€ 1254€
Doubletree By Hilton Seychelles Allamanda 4*/ Mahe King deluxe ocean view Појадок и вечера 2388€ 3026€ 1994€ 1456€
Savoy Seychelles 5*/ Savoy standard Појадок 2076€ 2670€ 1824€ 1254€
Savoy Seychelles 5*/ Savoy standard Појадок и вечера 2496€ 3092€ 2266€ 1478€
Constance Ephelia 5* / Mahe Junior suite Појадок и вечера 2925€ 4028€ N/A 1254€
Paradise Sun 4* /  Praslin Superior room Појадок и вечера 2408€ 3432€ N/A N/A
Story Seychelles 5*/ Mahe Junior suite Појадок 2238€ 3204€ 1726€ 1526€
Story Seychelles 5*/ Mahe Junior suite Појадок и вечера 2648€ 3614€ 2134€ 1732€
Constance Lemuria 5*/ Praslin Junior suite Појадок и вечера 4600€ 6620€ N/A 1456€
  ЦЕНИ  за дати на поаѓање 25.02.2023 и 18.03.2023  
Хотел Услуга По лице во двокреветна соба Еднокреветна соба Возрасен на дополнително легло Дете 7-11 год.  во соба со двајца возрасни
Au Fond De Mer View Self Catering Apartments / Mahe  One Bedroom apartment land view Само сместување 1499€ 2998 € На барање На барање
Coral Strand 4* / Mahe Coral Standart  room Појадок 1866€ 2252€ N/A N/A
Coral Strand 4* / Mahe Coral Standart  room Појадок и вечера 2146€ 2560€ N/A N/A
Le Duc De Praslin 4*/ Praslin Superior room Појадок и вечера 2296€ 3186€ 1586€ 1516€
L’Archipel 4*/ Praslin Superior room Појадок и вечера 2342€ 2898€ 1780€ 1700€
Fishermen’s cove 5*/ Mahe Superior room Појадок и вечера 2565€ 3422€ N/A N/A
KEMPINSKI SEYCHELLES 5*/ Mahe Hill view room Закуска и вечеря 2550€ 3368€ N/A   1762€
Carana Beach 4* /Mahe Ocean view chalet Појадок и вечера 2678€ 3688€ N/A 1400€
Hilton Seychelles Resort & Spa 5*/ Silhouette Kind Garden villa Појадок 2324€ 3096€ 1820€ 1332€
Hilton Seychelles Resort & Spa 5*/ Silhouette Kind Garden villa Појадок и вечера 2842€ 3614€ 2340€ 1592€
Doubletree By Hilton Seychelles Allamanda 4*/ Mahe King deluxe ocean view Појадок и вечера 2006€ 2668€ 1590€ 1254€
Doubletree By Hilton Seychelles Allamanda 4*/ Mahe King deluxe ocean view Појадок и вечера 2412€ 3074€ 1996€ 1456€
Savoy Seychelles 5*/ Savoy standard Појадок 2216€ 2950€ 1824€ 1254€
Savoy Seychelles 5*/ Savoy standard Појадок и вечера 2636€ 3370€ 2266€ 1478€
Constance Ephelia 5* / Mahe Junior suite Појадок и вечера 2925€ 4028€ N/A 1254€
Paradise Sun 4* /  Praslin Superior room Појадок и вечера 2518€ 3410€ N/A N/A
Story Seychelles 5*/ Mahe Junior suite Појадок 2329€ 3308€ 1642€ 1456€
Story Seychelles 5*/ Mahe Junior suite Појадок и вечера 2786€ 3855€ 2088€ 1688€
Constance Lemuria 5*/ Praslin Junior suite Појадок и вечера 4690€ 6700€ N/A 1556€
 
 • *За дете до 7 години. може да се обезбеди дополнителна понуда бидејќи секој хотел има различна политика за возраста на децата. *За хотелите на островот Праслин, на барање - доплата за повратен лет Махе - Праслин - Махе ~~ 230 евра / возрасен, 190 евра / дете 2-11,99 год.
  ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА: • Авионски билет за лет со Bulgaria Air Sofia-Mahe-Sofia (со слетување за техничко полнење гориво во Џибути) со вклучени аеродромски такси и чекиран багаж 20kg + 8kg. Рачен багаж ; • 7 ноќевања на соодветниот оброк во избраниот хотел; • За хотели на островот Махе - трансфер аеродром-хотел-аеродром со автобус; • За хотелите на островот Праслин - трансфер со траект и копнен трансфер пристаниште-хотел-пристаниште; • Претставник на агенцијата за време на патувањето; • Медицинско осигурување со покритие од 10.000 евра, вклучувајќи го и ризикот од COVID19, во случај на болест во странство и покривање на лекувањето на лице место;   ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА: • Дополнителни екскурзии; • Данок на гориво (по потреба) - објавен 21 ден пред датумот на поаѓање; • Лични трошоци; • Бакшиш; • Такса за здравствена декларација, која се плаќа при пополнување на QR кодот за Сејшели - 10 евра / заклучно со 10.07.2022 година. / • ПЦР тестирање - доколку е потребно на датумот на патувањето;   Дополнителни екскурзии: • Од Махе: „Дискавер Махе“ со вклучен ручек - 75 евра по возрасен, 35 евра за дете од 2-11 години; • Од Махе: Целодневна екскурзија до Пралин и Ла Диг со вклучен ручек - 205 евра по возрасен, 85 евра за дете од 2-11 години; • Од Махе: Чамец со стаклено дно со вклучен креолски ручек на катамаран - 125 евра по возрасен, 45 евра за дете од 2-11 години; • Од Праслин: Вале/ Ансе Лацио - 85 евра по возрасен, 35 евра по дете од 2-11 години; • Од Праслин: Cousin / Curiuese islands & St. Piere - 155 евра по возрасен, 95 евра по дете од 2-11 години;
 • Потребни документи при патување во Сејшели: Сите патници мора да пополнат QR код на следната локација 24 часа пред поаѓањето за Сејшели https://seychelles.govtas.com/ По пристигнувањето во Махе, потребен е негативен резултат од PCR тест за COVID-19, преведен на англиски, направен 72 часа пред пристигнувањето или завршен курс за вакцинација. Нема медицински барања за патни имунизации.
 • Распоред на летови: Софија 01:00 – Махе 12:00 часот (со техничка станица во Џибути) Махе 15:00 - Софија 22:25 (со техничка станица во Џибути) * Авиокомпанијата го задржува правото да го промени времето на полетување и слетување, за што компанијата веднаш ќе ги информира своите патници.
 • ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ: • Меѓународен пасош со важност од најмалку 6 месеци од датумот на враќање. • За деца под 18 години, патување без родители - заверена родителска дозвола за напуштање на земјата од родителот што не патува (оригинал и 1 копија). За деца чии родители имаат различни презимиња, потребна е копија од изводот на родените на детето, во кој се наведени и двајцата родители.
 • Услови:
 •  Понудата важи за минимум 140 туристи.
 •  Патувањето е без медицински барања за имунизација.
 •  Рок за известување за ненаплатени минимум - 30 дена пред поаѓање.
 •  Депозит  500 евра по лице по потврда за резервација.
 •  Доплата: 35 дена пред датумот на поаѓање.
 
 • Рокови за откажување и казни:  Во случај на откажување повеќе од 60 дена пред поаѓање - без казна, депозитот се враќа на клиентот.
 •  Во случај на откажување помеѓу 59 и 36 дена пред поаѓање - казна во висина на депонираниот депозит од 500 евра по лице.
 • Во случај на откажување помалку од 35 дена пред поаѓање - 100% казна.
 
 • Откажувања без казни и рефундирање:
 •  Во случај на откажување на патувањето од страна на операторот на турата, сумата се враќа во рок од 7 дена од денот на откажувањето;
 •  Во случај на неможност за патување, поради забрана или ограничувања како резултат на епидемиолошката состојба поврзана со КОВИД 19, уплатената сума се враќа во целост во рок од 14 дена од датумот на поаѓање.
 • Општи услови за осигурување за откажување патување, вклучително откажување на патување поради COVID-19:
 • Надомест на трошоците настанати при откажување на резервирано патување;
 •  Доколку осигуреното лице се разболи од СОВИД-19 или е ставено во карантин поради сомнителна болест и затоа мора да го откаже планираното патување, осигурувањето го покрива надоместокот на трошоците за откажување на патувањето.
 •  Болеста на сопружник или близок роднина, кој не патува, исто така се смета за причина за откажување на патувањето, под услов лицето да има животно загрозувачка состојба поради СОВИД-19 и да бара интензивна нега во болница.
 • КОРИСНИКОТ има право да го пренесе своето право на патување на трето лице во период според спецификите на дестинацијата, издавање авионски билети за меѓународни летови и се обврзува да му ги исплати на ТУРОПЕРАТОРОТ само доспеаните износи, поврзани со можното повторно издавање. на билетите.
 • Вид на транспорт што се користи: Авион и автобус.
error: Content is protected !!