Top
 

8 Март-Прага

8 Март-Прага

489евра 399евра по лице

Магична, мистична, прекрасна се само дел од атрибутите кои Прага – главната престолнина на Република Чешка со сигурност ги заслужува.
Сместена во срцето на Европа – плени со својата специфична архитектонска традицијаа воедно претставува и значајна раскрсница на која се среќаваат уметници и научници од целиот свет.Како популарна туристичка дестинација, Прага со гордост го зазема шестото место на најпосетувани европски градови

 • Тргнување
  07.03.2024
 • Враќање
  10.03.2024
1
1 ден (07.03.2024 – Четврток ) СКОПЈЕ - ПРАГА
Состанок на аеродромот во Скопје во 10:35. Полетување за Прага во 12:35 ч., со еден стоп во Виена. Слетување во Прага во 16:00 часот. После царинските формалности следува организиран трансфер до хотел. Сместување и слободно време. Во вечерните часови може да се организира првото запознавање со Прага, по предлог на пратителот на групата.
2
2 ден (08.03.2024- Петок) ПРАГА
Појадок во хотел.По појадокот следува организиран разглед на градот со локален водич. Атракции кои се предвидени да се посетат се следниве: – Карловиот мост; – Плоштадот на Малтешките витези; – Споменикот на Карло IV; – Кралскиот пат; – Еврејскиот кварт; – Париската улица; – Старомајскиот плоштад со астрономскиот часовник – Орлој; – Црквата Лорето; – Градската куќа; – Прашната кула; – Националниот музеј; -Дворецот Храдчани, катедралата Св. Вито, Златната улица… Остатокот од денот е слободен за индивидуални активности. Ноќевање.
3
3 ден (09.03.2024 - Сабота) ПРАГА - КАРЛОВИ ВАРИ
Појадок. По појадокот следува посета на Карлови Вари – најпознатиот бањски центар во Чешка и омиленото место на европската аристократија. Ќе имате можност да ги видете топлите извори и да се запознаете со лековитите својства на водите, можност да купите сувенири и производи со лековити својства од Карлови Вари. Враќање назад кон Прага, слободно време. Ноќевање.
4
4 ден (10.03.2024 - Недела) ПРАГА - СКОПЈЕ
Појадок во хотел. После појадокот ќе имате слободно време за последното кафе во Прага. Во договорено време следи трансфер до аеродром. Во 16:40 полетување кон Скопје, преку Виена (5 часа преседнување на аеродром). Слетување во Скопје 15 минути по полноќ.
5
Факултативни излети

Разглед на Прага со локален водич

Цена за пакет: 20 €

Посета на Карлови Вари со организиран трансфер

Цена за пакет:
  Појадок. По појадокот следува посета на Карлови Вари – најпознатиот бањски центар во Чешка и омиленото место на европската аристократија. Ќе имате можност да ги видете топлите извори и да се запознаете со лековитите својства на водите, можност да купите сувенири и производи со лековити својства од Карлови Вари.   Атракции кои се предвидени да се посетат се следниве: – Карловиот мост; – Плоштадот на Малтешките витези; – Споменикот на Карло IV; – Кралскиот пат; – Еврејскиот кварт; – Париската улица; – Старомајскиот плоштад со астрономскиот часовник – Орлој; – Црквата Лорето; – Градската куќа; – Прашната кула; – Националниот музеј; -Дворецот Храдчани, катедралата Св. Вито, Златната улица…

TOUR LOCATION

НАПИШИ КОМЕНТАР

Accomodation
Destination
Meals
Overall
Transport
Value For Money

 • Лет на релација Скопје – Прага – Скопје;
 • Аеродромски такси;
 • Мала кабинска торба до 8кг (40x30x20cm);
 • Организирани трансфери аеродром – хотел – аеродром;
 • Сместување во хотел 3* на услуга BB – 3 ноќевања;
 • Организирани прошетки според програмата со придружник од агенцијата;
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето;
 • Туристичка такса 4 € по лице на ноќ – се плаќа во агенција;
 • Разглед на Прага со локален водич – 20 €
 • Посета на Карлови Вари со организиран трансфер – 45 €
 • Патничко осигурување;
 • Билети за јавен превоз.
error: Content is protected !!