Top
 

Крстарење Западен Медитеран – Costa Toscana

Крстарење Западен Медитеран – Costa Toscana

1299евра по лице

Крстарете по Западен Медитеран и посетете ги Џенова, Марсеј, Барселона, Мајорка, Сицилија и Рим со организиран авионски повратен превоз , сите трансфери, ноќевање во Џенова, водич, 8-дневно крстарење и пристанишни такси.

Costa Toscana е најновиот брод на Costa од класата Excellence, лансиран во декември 2021 година. Изграден е во бродоградилиштето Мејер Турку во Финска со трошок за изградба од над 800 милиони евра. Бродот е долг 337 метри, широк 42 метри, висок 65 метри, со бруто тонажа од 185.010 тони и максимална брзина од 23 јазли. Максималниот капацитет на бродот е 6730 патници во 2663 кабини, за кои се грижи екипаж од 1700 членови.

Дневно пристигнување на пристаништето /заминување
27.04.2024   Савона, Италија – 18:00 часот
28.04.2024  Марсеј, Франција 08:30 18:30 часот
29.04.2024  Барселона, Шпанија 08:00 18:00 часот
30.04.2024  Палма де Мајорка, Шпанија 08:00 18:00 часот
01.05.2024   Еден ден на море –
02.05.2024  Палермо (Сицилија), Италија 08:00 16:00 часот
03.05.2024  Цивитавекија (Рим), Италија 08:30 19:00 часот
04.05.2024  Савона, Италија 08:30 –

Внатрешна кабина-1299 €
Прозорска кабина-1399 €
Балконска кабина-1499 €

Деца до 18 години, во кабина со две лица со полно плаќање, плаќаат – 499 €
Доплата за 1/1 кабина – 499 €

  • Тргнување
    26.04.2024
  • Враќање
    04.05.2024
1
26.04.2024 Белград / Црна Гора - Џенова
Патници од Србија Собир на групата на аеродром Никола Тесла во 05:00 часот на шалтер на ОКИ Ер. Лет на Air Србија ЈУ 416 на релација Белград - Малпенса со очекувано време на полетување 07:10 часот и слетување на аеродромот Малпенса во 08:55 часот. По завршување на граничните формалности, трансфер со автобус до Џенова. По пристигнувањето, разгледување на градот. Сместување во хотел Starhotels President 4* после 15:00 часот. Ноќевање. Патници од Црна Гора Собир на групата на паркингот кај хотел Принцес во Бар во 00:10 часот. Трансфер со автобус до аеродромот Мајка Тереза ​​во Тирана. Лет на Wizz Air W4 5023 на релација Тирана - Малпенса со очекувано време на полетување во 06:20 часот и слетување на аеродромот Малпенса во 08:20 часот. По завршување на граничните формалности, трансфер со автобус до Џенова. По пристигнувањето, разгледување на градот. Сместување во хотел Starhotels President 4* после 15:00 часот. Ноќевање.
2
27.04.2024 Џенова - Савона
По појадокот, напуштање на хотелот и слободно време во Џенова. Трансфер до пристаништето Савона и качување на бродот Коста Тоскана. Откако ќе ги завршите формалностите за качување и ќе се сместите во кабините, можете да ручате на палубата 8 во ресторанот со шведска маса La Sagra dei Sapori.
3
28.04.2024 Марсеј, Франција
Марсеј е вториот по големина град во Франција и едно од најважните пристаништа на Медитеранот. Често се опишува како „Порта кон Ориентот“ поради големото африканско и блискоисточно население. Тоа е град на големи етнички и верски разлики кои се испреплетуваат и прават да се чувствувате како да сте на крстопат на Европа, Африка и Азија. Погледот на градот од ридот на кој се наоѓа катедралата Нотр Дам де ла Гард е спектакуларен, со еден поглед можете да фрлите во историјата од 26 века, заедно со неверојатното синило на морето и небото. Централните улици на градот и Старото пристаниште неодамна се реновирани и сега силно светат.
4
29.04.2024 Барселона, Шпанија
Барселона се смета за најатрактивниот град на Медитеранот. Милиони туристи доаѓаат во главниот град на Каталонија во потрага по архитектонските дела на уникатниот Гауди, за да се восхитуваат на неверојатните форми на црквата Саграда Фамилија и зградите Casa Batllo и La Pedrera. Прошетајте по пешачката улица Рамблас и низ готскиот кварт и заљубете се во посебната космополитска атмосфера на овој медитерански главен град.
5
30.04.2024 Мајорка, Шпанија
Мајорка е најголемиот остров на Балеарскиот архипелаг и е познат по своите прекрасни плажи и одморалишта кои ги посетуваат милиони туристи. Со сето тоа, градот Палма е изненадувачки убав, со пријатна атмосфера на голем град кој го задржал островскиот шарм и покрај големиот број туристи. Стариот градски центар на Палма е многу добро сочуван, со прекрасни палати и знаменитости. Алмудаина е една од кралските палати на шпанските монарси од династијата Бурбон, а веднаш до палатата се наоѓа прекрасната готска катедрала од 13 век, пред која е езерце со водопад, најпрепознатливото место во Палма.
6
01.05.2024 Ден на море
Коста Тоскана на 19 палуби, од кои 15 се достапни за патниците, нуди разновидни капацитети достапни за патниците: 11 ресторани, три отворени базени и еден со подвижен покрив, воден парк, теретана, спортски терени за кошарка, одбојка.. За најмалите се издвојува посебен дел само за нивната игра и забава. Театро Санремо ќе се погрижи секој момент од крстарењето да биде интересен со ревии во стилот на Бродвеј и Лас Вегас. Во централниот дел на бродот е Колосео, каде нешто постојано се случува, потоа дискотека, казино, 19 барови и салони... Во самото срце на бродот е луксузен Спа, рајска оаза на мирот. Овој раскошен спа центар нуди многу опции за релаксација од сауни и турски бањи, места за релаксација до соба за масажа.
7
02.05.2024 Палермо (Сицилија), Италија
Сицилија е најубавата декорација на Италија и најголемиот остров на Медитеранот, а Палермо е главен и најголем град на овој познат остров. На Сицилија мошне живо се чувствуваат влијанијата што ги оставаат освојувачите и посетителите од сите страни на Медитеранот, но и од крајниот север на Европа, како траен белег на богатството на историјата, културата, архитектурата и гастрономијата со што овој остров изобилува . Најпознати места во Палермо се Театро Масимо, Катедралата, Норманската палата и Палатинската капела, Кватро Канти, Фонтана Преторија... Недалеку од Палермо се наоѓа катедралата Монреале од 12 век со спектакуларни мозаици. Не заборавајте да пробате каноли или бриош кон џелато, само некои од бројните и познати сицилијански специјалитети.
8
03.05.2024 Рим, Италија
Вечниот град е вечна инспирација за сите патници кои имале среќа да одат на аџилак во овој град со име кое е темел на нашата цивилизација - Рим. Римските форуми беа центарот на политичкиот, верскиот, трговскиот и секој друг живот на антички Рим. Brdašce Campidoglio и денес се смета за центар на градот и таму се наоѓа Palazzio Senatorio, односно палатата која е официјалното работно место на градоначалникот на Рим. Пјаца Венеција и Виа дел Корсо секогаш се полни со толпи луѓе кои бараат продавници и убави ресторани, а сите патишта некако водат до Фонтаната Ди Треви. Не заборавајте да фрлите паричка!
9
04.05.2024 Савона - Белград / Тирана
Патници од Србија После појадок, слетување и слободно време во Џенова. Доколку дозволува саатницата, можност за организирање факултативно патување до Портофино. Трансфер до аеродромот Малпенса. Летот 419 на Ер Србија на релација Малпенса - Белград со очекувано полетување во 20:50 часот и слетување во 22:30 часот на аеродромот Никола Тесла. Крај на патувањето. Патници од Црна Гора После појадок, слетување и слободно време во Џенова. Доколку дозволува саатницата, можност за организирање факултативно патување до Портофино. Трансфер до аеродромот Малпенса. Лет на Wizz Air W4 5026 на релација Малпенса - Тирана со очекувано време на полетување во 22:55 часот.

TOUR LOCATION

НАПИШИ КОМЕНТАР

Accomodation
Destination
Meals
Overall
Transport
Value For Money

• Повратен авионски билет на релација Белград - Малпенса - Белград со вклучени аеродромски такси (дозволена тежина на багаж 23 кг + 8 кг рачен багаж) или Повратен авионски билет на релација Тирана - Малпенса - Тирана со вклучени аеродромски такси (дозволена тежина на багаж 20 кг + 10 кг рачен багаж • Сите трансфери аеродром - хотел - пристаниште - аеродром • Разглед на Џенова • Ноќевање со појадок во 4* Starhotels President во Џенова • Туристички водич за време на целото патување и крстарење • 8-дневно крстарење на бродот Costa Toscana (кабини на одборот со туш/тоалет, клима, сеф, ТВ, фен, крпи), полн пансион со разни јадења, вода од машината, кафе, чај, грицки, капитенска гала вечера со специјално мени, базени, џакузи, фитнес центар, диско, театар, разни дневни активности, услуга за качување и истовар на личен багаж
• Пристанишни такси во износ од 160 €
 
Превоз до избраниот аеродром (можност за организиран трансфер од страна на Ана турс Интернационал) • Индивидуални трошоци • Факултативни екскурзии (Марсеј, Барселона, Мајорка, Палермо, Рим) • Лична потрошувачка (алкохол и сите други пијалоци кои ги нарачувате во бар/ресторан, перална, здравствени третмани и третмани за убавина, фризерски салон, телефонски повици и интернет) • Полиса за задолжително патничко здравствено осигурување • Бакшишите за персоналот на бродот се задолжителни и се плаќаат на бродот: 77 евра по лице за целото крстарење и 38,50 евра за деца на возраст од 4 до 14 години (Бродот последователно може да го промени износот на бакшиш.)
error: Content is protected !!